Posłuchaj Zobacz

Kim są Kondraccy i “Jednorożec z Kairu” oraz co łączy ich z Dawidem Podsiadło i Agnieszką Grochowską?

W 2015 roku Kacper rzucił Bogdanowi wyzwanie: “Wymyślmy nowy gatunek muzyczny”. Ojciec nie zbagatelizował pragnień syna i tak rozpoczęli żmudny proces poszukiwań i niezliczonych improwizacji. Kilka lat później przekonujemy się, że ten absurdalny, bezczelny pomysł stał się faktem. Kondraccy stworzyli muzykę wyłącznie z dźwięków zwierząt i ludzi. Do sieci trafił właśnie ich pierwszy singiel “Jednorożec z Kairu”.

Utwór pochodzi z płyty “Życie Roju”, nagranej bez użycia instrumentów muzycznych. Kondraccy do zarejestrowania warstwy instrumentalnej wykorzystali wyłącznie dźwięki zwierząt, a do tego unikalnego instrumentarium dograli swoje wokale. Przez 4 lata powstało około 45 piosenek, z czego 9 znajdzie się na płycie. Album ukaże się 22 stycznia 2021 roku. Zaskakujące jest to, że znalazły się na niej również utwory skomponowane w całości z jednego gatunku zwierząt – tak jest w przypadku singla “Jednorożec z Kairu”, w którym rolę instrumentów muzycznych pełnią owady. Mimo, że nie ma w nim nic oprócz dźwięków owadów i wokali Kacpra i Bogdana, ma pełne, wręcz majestatyczne brzmienie i energię.

Tekst opowiada o niezwykle aktualnym i niełatwym dzisiaj dylemacie: czy poświęcać swoje życie pracy, której się nie lubi? Czy wierzyć w proste recepty i obietnice polityków, czy też innych pseudo autorytetów? Czy raczej iść swoją drogą? Utwór nawołuje do rewolucji, a gdzieś w tle wyłania się inny, również bardzo ważny temat – podejścia do zwierząt i środowiska.

Na podstawie pomysłu Kondrackich do utworu powstał teledysk, do udziału w którym udało im się namówić gości: Agnieszkę Grochowską, która tańczy oraz Dawida Podsiadło, który po prostu stoi w kolejce.