SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Festiwale Idź na koncert Zapowiedzi

WROsound 2020: znamy już połowę tegorocznego line-upu!

Jak co czwartek WROsound dzieli się z nami kolejnymi artystami, którzy już w lipcu wystąpią na Placu Społecznym we Wrocławiu. Tym razem HVOB, Syny i Coals, czyli trzy duety, które otworzą pierwszy dzień festiwalu!

Mam nadzieję, że żadnego z tych składów nikomu z was przedstawiać nie trzeba. W końcu mowa o zespołach, które w ciągu ostatnich kilku lat mocno zatrzęsły zarówno polskim, jak i w przypadku HVOB światowym rynkiem muzycznym. Poza tym każda z grup niejednokrotnie gościła na łamach naszego portalu. Aby jednak z tradycji stała się zadość, poniżej prezentujemy sylwetki trzech duetów, które we Wrocławiu zaprezentują się 17 lipca, czyli pierwszego dnia WROsoundu. Przypominamy, że w programie znajdzie się 14 polskich i zagranicznych artystów, których organizatorzy będą ujawniać przez kilka najbliższych tygodni. Do tej pory potwierdzono również koncerty Woodkida, Thylacine, Meek Oh Why? i MIN t.

Coals

Kto by się spodziewał, że te niewinne dzieciaki staną się jednym z naszych najlepszych produktów eksportowych. Prestiżowy brytyjski magazyn The Quietus określił ich muzykę jako “marzycielski, eteryczny pop czerpiący na równi z elektroniki i elementów folku”. Ponadto na swoim koncie mają koncerty na takich festiwalach jak Reeperbahn, Primavera Sound czy Eurosonic oraz sesję dla kultowego radia KEXP . Wiosną zeszłego roku Coals wypuścili EP-kę Klan, przy której współpracowali m.in z Piernikowskim i Schafterem. Materiał potwierdza, że to mistrzowie żonglerki konwencjami, w której hip-hop łączy się z abstrakcyjnymi beatami i estetyką lat ’00. Kontynuacją tej konwencji będzie album “Docusoap”, który ukaże się już 6 marca nakładem wytwórni [PIAS] Poland and Eastern Europe. Dla wrocławian występ na WROsoundzie będzie pierwszą okazją do zapoznania się z nowymi utworami w wersji live.

Syny

Żonglują onomatopejami i neologizmami jak Miron Białoszewski, krytycznie oceniają rzeczywistość niczym Wojciech Bąkowski, a na lo-fi beatach znają się lepiej niż niejeden undergroundowy producent z zagranicy. 1988 (muzyka) i Robert Piernikowski (teksty) tworzą jeden z najciekawszych artystycznych tandemów ostatnich lat. Ich twórczość to pozornie niespójny konglomerat prymitywnych wykrzyknień, niepokojącego klimatu i spowitej mgłą warstwy wizualnej. W tym specyficznym zestawieniu tkwi jednak coś unikalnego, co docenili nie tylko słuchacze, ale i dziennikarze czy promotorzy takich festiwali jak Unsound, Up To Date Festival czy Nowa Muzyka. W 2018 roku  nakładem niezależnej wytwórni Latarnia Records ukazała się ich druga płyta pt. “Sen” i jak dotąd jest to ostatni wspólny krążek duetu. Syny stawiają na klimat. Ich wizjonerskie produkcje nikogo nie pozostawiają obojętnym, bo Syny to zjawisko emocjonalne, czego dowodem są wyjątkowe, spowite specyficzną synoską aurą koncerty.

HVOB

Wiedeński elektroniczny duet tworzą Anna Müller and Paul Wallner i są obecnie jednym z najciekawszych zjawisk szeroko rozumianej muzyki dream popowej. Ich najnowszy album „Rocco”, podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich wydawnictw, przyjmuje podejście koncepcyjne. Po multimedialnym projekcie artystycznym „Trialog” z 2015 roku i współpracy międzygatunkowej „Silk” w 2017 roku, ukazał się „Rocco”, czyli zbiór 13 oddzielnych, ale dramaturgicznie powiązanych narracji na temat odejścia, pożegnań i nowych początków. Jak dotąd każdy koncert z nowym materiałem, jest koncertem wyprzedanym. Dlatego zawczasu radzimy zaopatrzyć się w karnet, by nikogo z was nie ominął jeden z najważniejszych tegorocznych występów w kraju nad Wisłą.