SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Festiwale Idź na koncert Tauron Nowa Muzyka

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2020: The Streets drugim headlinerem!

Line-up katowickiego festiwalu przybiera coraz wyraźniejszą formę. Za nami rzut kolejnych artystów, którzy wystąpią między 11 a 14 czerwca w ramach tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka. Tym razem legenda brytyjskiej sceny rapowej, najlepiej rozpoznawalni na świecie przedstawiciele polskiej elektroniki oraz nowy projekt Marcina Cichego.

Na tę wiadomość czekaliśmy od dziewięciu lat! To właśnie wtedy ostatni raz Polskę odwiedził Mike Skinner, autor projektu The Streets. Jak się później okazało, w ramach pożegnalnej trasy koncertowej. Po pięciu studyjnych albumach i ponad pięciu milionach sprzedanych płyt, w 2011 roku The Streets zawiesiło działalność. Po wieloletniej przerwie Skinner powrócił ze swoim zespołem na entuzjastycznie przyjętą trasę. W przyszłym roku The Streets ma wydać nowy album oraz debiutancki film fabularny. Oba zatytułowane „The Darker The Shadow, The Brighter The Light”. Na koncercie w Katowicach z pewnością usłyszymy najważniejsze przeboje legendy brytyjskiej rap sceny, jak i fragmenty nowej, nieopublikowanej jeszcze płyty.

Poza tym z nowym materiałem wracają światowi ambasadorowie polskiej elektroniki, czyli Skalpel. Marcin Cichy i Igor Pudło przez lata łączyli inspiracje lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Ich nagrania zaciekawiły kultową wytwórnię Ninja Tune. Przez ostatnie lata zespół koncertował z big bandem, wykonując studyjne kompozycje w aranżacjach na 17 osobową orkiestrę. Nadchodzący, czwarty album grupy zatytułowany „Highlight”, to najbardziej eklektyczna płyta w karierze Skalpela. W Polsce ukaże się nakładem NoPaper Records, zaś na świecie za jej promocję i dystrybucję odpowiadać będzie kultowa oficyna !K7 Records.

Marcin Cichy zaprezentuje na festiwalu również swój najnowszy projekt Low Key. Duet współtworzony z wokalistą Karolem Wróblewskim to elektroniczne pejzaże i nowoczesny songwriting spod znaku Ry X i Rhye, z odległymi echami muzyki lat 80. Jako inspiracje wskazują m.in. nową falę, Petera Gabriela i zespół Talk Talk. W 2019 roku nakładem wydawnictwa Sound Improvement ukazał się dobrze przyjęty, debiutancki album grupy, zatytułowany „Distance”.

To jeszcze nie koniec odsłaniania programu 15. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice! Kolejne ogłoszenia już niebawem! W sprzedaży dostępne są karnety 3-dniowe, 2-dniowe oraz bilety 1-dniowe. Podobnie jak w 2019 roku, festiwalowa niedziela będzie darmowa. Odbędzie się wówczas kolejny Fajrant!, czyli darmowy, taneczny maraton na katowickich Sztauwajerach.