SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Festiwale Idź na koncert Posłuchaj Spring Break Zapowiedzi Zobacz

Spring Break 2020: przedstawiamy pierwszych artystów tegorocznej edycji!

Jak co roku sezon festiwalowy rozpoczynamy w Poznaniu. To właśnie tam po raz siódmy odbędzie się największy polski festiwal schowcase’owy Enea Spring Break. Na kilkudziesięciu scenach umiejscowionych w samym sercu miasta zaprezentuje się ponad setka artystów. Pierwszych ogłoszonych wykonawców przedstawiamy wam już dziś, na trzy miesiące przed rozpoczęciem festiwalu!

Podobnie jak w poprzednich latach nie zabraknie artystów, którzy mogą poszczycić się ogromnym uznaniem na scenie muzycznej. Tym razem za pomoc w doborze wykonawców odpowiedzialnych było trzech ambasadorów – Michał Wiraszko (Muchy), Daga Grgorowicz (Dagadana), jak również Rosalie., która wystąpi ze specjalnym koncertem promującym jej nadchodzącą płytę. Ponadto będzie nam dane usłyszeć takie sceniczne osobistości jak Ralph Kaminski, Julia Marcell, Natalia Przybysz, Błażej Król, Mery Spolsky, Mrozu, Otsochodzi, Tęskno oraz zespół Sonbird.

Jednak Spring Break to przede wszystkim możliwość dla początkujących artystów, by pokazać się znacznie szerszej publiczności. Część z nich dobrze już znacie, jednak podobnie jak w latach poprzednich organizatorzy przygotowali dla nas masę niespodzianek. Aby ułatwić wam planowanie, postanowiliśmy przedstawić sylwetki tych mniej znanych, ale równie ciekawych.

SYNDROM PARYSKI

Syndrom Paryski to piątka chłopaków z Poznania, która daje upust swoim inspiracjom, tworząc ładne, ciężkie do określenia gatunkowymi szufladkami piosenki, łączące w sobie gitarową energię amerykańskiej sceny emo z post punkowymi bitami. Całość okraszona jest melancholijnymi tekstami tworząc piosenki-wspomnienia letnich chwil w deszczowy listopadowy wieczór. Zaledwie po kilku miesiącach od założenia projektu, w roku 2018 powstało debiutanckie wydawnictwo zespołu – “Raj na Ziemi”, a niedługo po tym “Hymny dla Przegranych”. Obie EPki zostały ciepło przyjęte, a zespół zagrał serię udanych koncertów po całej Polsce. Obecnie, przygotowują się do nagrania swojego pierwszego długogrającego materiału.

CUDOWNE LATA

Cudowne Lata to warszawsko-krakowski duet muzyczny i życiowy, który tworzą Ania Włodarczyk i wychowana w Bejrucie gitarzystka Amina Dargham. 26 września 2019 w labelu Trzy Szóstki ukazał się debiutancki album zespołu pt. „Kółko i Krzyżyk”. Melodyjny wokal z polskimi tekstami, przebojowe gitarowe solówki i synth-popowe tropy – to krótka charakterystyka dziewięciu utworów, które można znaleźć na płycie. Niespodzianką są orientalne motywy i tajemnicze brzmienie omnichordu. Całość układa się w oryginalną opowieść m.in. o polskich latach 80. i 90. Momentami beztroską i taneczną, kiedy indziej ciepłą i balladową, czasami niepokojącą, przefiltrowaną przez osobiste doświadczenia i fascynacje muzyczne twórczyń.

STACH BUKOWSKI

Młodziak zakochany w muzyce retro, wychowany na piosenkach Zbigniewa Wodeckiego, Alicji Majewskiej i Anny Jantar. Śpiewa i gra na perkusji. Jednocześnie! Tworzy rocka, ale inspirują go muzyka klasyczna, rap i polski big beat.  Wspólnie z zespołem szturmem wziął wszystkie konkursy i przeglądy talentów, w których uczestniczył. Na scenie towarzyszą mu basistka Agnieszka Kamińska oraz gitarzysta Robert Ostoja-Lniski. Stach wystąpił także na jednym z ekskluzywnych koncertów Sofar Warsaw by Firestone razem z Ofelią oraz Margaret.

KWIATY

Zespół Kwiaty został założony w Gdańsku w 2016 roku przez czwórkę całkiem wesołych przyjaciół. Ich muzyka ma cztery różne korzenie, a efektem tego jest połączenie indie-rocka, muzyki psychodelicznej, shoegaze oraz inspiracji rodem z serialu Twin Peaks. Kwiaty oscylują na pograniczu gatunków, tworząc wciągające piosenki, czasem zahaczając o bardziej dynamiczne elementy, zakorzenione w muzyce punk rockowej. Grupa gra autorskie piosenki, wykonywane w języku polskim. Teksty piosenek są u Kwiatów nie tylko tłem dla muzyki, a stanowią ważną część każdej kilkuminutowej historii.

JOULIE FOX

Dotychczas jej twórczość wychodziła spod skrzydeł londyńskiego trio – Chilè, z którym to w roku 2018 została nominowana do nagrody ‘BEST ELECTRONIC ACT’ przez brytyjskie Unsigned Music Awards. W roku 2017 jeden z jej solowych utworów znalazł się w odcinku polskiej vlogerki Globstory – i tak zrodził się pomysł na prawdziwe narodziny Joulie Fox. Jej debiutancki utwór “Wild Heart” został doceniony i ciepło przyjęty nie tylko przez słuchaczy – w dwa miesiące wideo obejrzało prawie 40 tysięcy osób – ale również przez media. Muzyka, którą tworzy to mieszanka elektroniki z analogowym, organicznym brzmieniem i odrobiną zszarganego serca. W 2019 roku pojawiła się na scenach festiwali NOS Alive! w Portugalii oraz Soundrive w Polsce. Obecnie pracuje nad kolejnym singlem i produkcją limitowanej płyty winylowej.

CINEMON

W ostatnich latach krakowskie trio Cinemon zagrało ponad 200 koncertów, po to by pod koniec 2017 nagle zapaść się pod ziemię. Po niemal dwuletniej przerwie kontratakują z nowym singlem The Worst Band in the World z gościnnym udziałem free jazzowego saksofonisty Mikołaja Trzaski, autora muzyki m.in. do filmów Wojciecha Smarzowskiego. Obecnie zespół rozpoczął pracę nad nowym materiałem, którego przedsmak będzie można usłyszeć na festiwalu.

KOZA

Magik 2.0? Polski Earl Sweatshirt? Może, ale przede wszystkim Koza. Dziwny gość, jak sam o sobie rapuje. Potrafi być celowo irytujący. Miłośnik abstrakcji i dadaizmu, wypluwający z siebie trudne słowa jak z karabinu maszynowego. Koza posiada solidny background nie tylko oczytania, ale też czysto rapowych umiejętności, wyrobiony również na freestyle’u w ramach uczestnictwa w WLW. Stale działa w ramach ekipy Bypass, zaliczył pobyt w Lekter Records, obecnie zaś wydaje w Hashashins. Sam siebie określa jako postmodernista. Pewne jest jedno – to turbo inteligentny gość, sprawiający wrażenie, że zawsze będzie o krok przed wszystkimi i jeden z najbardziej intrygujących newcomerów na scenie.

THE BULLSEYES

Gorącokrwisty rockowy duet, który przede wszystkim chce się dobrze bawić. The Bullseyes zadebiutowali w 2017 roku. W przeciągu dwóch ostatnich lat wydali 7 singli. W międzyczasie zarejestrowali swój koncertowy debiut radiowy w poznańskim Radiu Afera.
Muzyka The Bullseyes gościła w polskich jak i zagranicznych rozgłośniach radiowych. Od Programu Trzeciego Polskiego Radia po filipińskie radio Jam 88.3. Muzycznie, The Bullseyes to początki brytyjskiej inwazji, szaleństwo The Cramps oraz chwytliwość The Black Keys. Przez klipy The Bullseyes przemawia olbrzymi dystans oraz poczucie humoru artystów jak i inspiracje takimi zjawiskami jak np. śląskie szlagiery („Yet There’s You”) czy też przed-internetowa era Windowsa 95 („It Might Not Be For Me”).

VHS

VHS mimo iż są na początku swojej drogi, bo w obecnym składzie funkcjonują zaledwie od roku, to udało im się całkiem sporo osiągnąć. Reprezentują szeroko pojętą scenę alternatywną, trudno jest jednak precyzyjnie określić ich muzyczną przynależność bo balansują na pograniczu wielu gatunków. Zwyciężyli w IV edycji Festiwalu Supportów, w której pokonali ponad 400 zespołów z całej Polski i wywalczyli kontrakt sponsorski na nagranie debiutanckiej płyty. Zostali wyróżnieni jako półfinaliści Jarocińskich Rytmów Młodych. W przerwach między występami zespół w otoczeniu lasów Beskidu Sądeckiego pracuje nad materiałem na swój debiutancki album, którego premiera planowana jest na 2020 rok. Pierwszą jego zapowiedzią jest utwór „Bez słów”, który powstał we współpracy z Olkiem Świerkotem.

JANE’S PARTY

W ciągu ostatniej dekady Kanadyjczycy zbudowali swoją reputację, dostarczając coś w rodzaju potężnego show na żywo, który w dzisiejszych czasach jest już zaginioną sztuką. Mowa m.in. o pokazach świetlnych i pirotechnicznych. Możliwości zespołu nie ograniczają się jednak do chwytliwych haczyków, co widać po pierwszym posłuchaniu „Casual Island”, najnowszego pełnometrażowego wydawnictwa Jane’s Party. Wśród inspiracji grupa wymienia między innymi Delta Spirit, Big Thief i Lukasa Nelsona.

NEONS

Poznański duet tworzący muzykę z pogranicza neo-soulu i R&B, w skład którego wchodzą producent i multiinstrumentalista Maurycy Olszlegier oraz wokalistka i autorka tekstów Natalia Hoffmann. W swojej twórczości zespół inspiruje się brzmieniami z kolorowych lat 90’, które ubiera w nowoczesne aranżacje, nie stroniąc od nietypowych rozwiązań i odważnych eksperymentów. W listopadzie 2019 r. ukazał się pierwszy singiel zespołu „Someone Like Me”, który został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez odbiorców, jak i przedstawicieli branży muzycznej. Aktualnie zespół nagrywa debiutanckie EP, którego premiera planowana jest na wiosnę 2020 r. Występ podczas tegorocznej edycji Spring Break Showcase Festival, będzie debiutem scenicznym zespołu.

BEZ

Bez wyrósł na poznańskiej ziemi podlewany kwaśnymi, krautrockowymi jamami i odżywiony shoegaze’ową, wielobarwną paletą efektów. Taki Bez spotkała Slasia i wkroczyła w niego ze swoim głosem o lekko ludowym zabarwieniu. Tematyka piosenek to nieokiełznana burza niedojrzałych uczuć, jakby teksty były powyrywanymi kartkami z pamiętnika. Natomiast brzmieniowo zespół powinien zaciekawić zarówno fanów Slowdive jak i Sonic Youth. Latem 2019 ukazał się debiutancki album Bzu, “Bańki mydlane”.

JAVVA

Zespół JAVVA to czterej doświadczeni muzycy obecni na polskiej scenie niezależnej od ponad dwóch dekad. Eksplorują niezbadane rejony wysuszonej rdzą, tanecznej psychodelii. Postanowili zderzyć ze sobą ekspresję z precyzją, punkową energię i spontaniczność z doświadczeniem oraz hałas z popowymi melodiami. Rytm, groove oraz muzyka świata – nie ta kojarzona ze Stingiem czy Peterem Gabrielem, lecz zwrócona w stronę afrykańskich wsi i złomowisk – to podstawowe elementy definiujące brzmienie JAVVY. Debiutancki album odwołuje się do technologicznego, społecznego i ekologicznego przełomu charakterystycznego dla drugiej dekady XXI wieku.

PTAKOVA

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Znana jest z muzycznych i wizerunkowych eksperymentów. Jej wizytówką jest alternatywny pop połączony z orientalnymi brzmieniami, okraszony barwnymi tekstami. Przez ostatnie kilka lat zrzuciła z siebie sporo piór w postaci różnobarwnych i ciepło przyjętych singli. Teraz, we współpracy z producentem Markiem Dziedzicem i Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem, kończy materiał na swoją debiutancką płytę, której sporą część zaprezentuje podczas tegorocznej edycji Enea Spring Break w Poznaniu.

ZIMNV

Grają wspólnie od stycznia 2018 roku. Ich muzyka jest wypadkową szerokich inspiracji wszystkich członków zespołu. W ich muzyce można poczuć świeży powiew energii z pogranicza alternatywy, popu i indie. W skład trio wchodzą: Marcin, Mat oraz Kuba – charyzmatyczny frontman i wokalista – którego nazwisku zespół zawdzięcza swoja gorącą nazwę. Zimnv tworzy taneczne gitarowe kompozycje skąpane w warstwie przestrzennych syntezatorów i energetycznych partii perkusyjnych. Za ciepłym, kojącym głosem wokalisty i pozornie prostymi tekstami można znaleźć liczne nawiązania do popkultury i podwójne dna.

Tegoroczna edycja festiwalu Enea Spring Break odbędzie się między 23, a 25 kwietnia w samym sercu Poznania. Bilety kupicie tutaj.