SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Zapowiedzi

Nowa płyta Pearl Jam już 27 marca!

Na tę informację fani amerykańskiego zespołu czekali od siedmiu lat. Nowy album zespołu Pearl Jam pt. „Gigaton” ukaże się już 27 marca! Ponadto zespół wyruszy w trasę koncertową, podczas której odwiedzi również Polskę.

To najdłuższa w historii przerwa wydawnicza. Jak dotąd ostatnim albumem Pearl Jam jest wydany w 2013 roku „Lightning Bolt”. O powodzie siedmioletniej ciszy opowiedział gitarzysta zespołu – Mike McCready: „Tworzenie tej płyty było jak niekończąca się podróż. Czasami było to emocjonalnie mroczne i mylące, ale jednakowo był to ekscytujący i eksperymentalna kurs do muzycznego odkupienia”. „Gigaton”, bo taki tytuł nosi nadchodząca płyta grupy z Seattle, będzie ich pierwszym od czasów „Binaural” krążkiem, na którym postanowili zabawić się swoim brzmieniem. Na ten moment nie wiemy w jakim to pójdzie kierunku, choć sugerując się muzyką z trailera albumu, możemy spodziewać się więcej elektroniki, za to mniej gitar.

Za produkcję „Gigatona” odpowiada Josh Evans, który współpracował już z innymi legendami muzyki grunge, m.in. Soundgarden, Mad Season czy Mother Love Bone. Jest to jednak jego debiut za konsoletą w studiu zespołu Pearl Jam. Pierwszym zwiastunem pracy zespołu nad nowym materiałem był singiel „Can’t Deny Me”, który ukazał się w marcu 2018 roku. Pierwszy oficjalny utwór promujący album nosi tytuł „Dance of the Clairvoyants” i według zapewnień ukaże się już niebawem.

23 czerwca Pearl Jam wyruszy w letnią trasę koncertową po Europie. Tym razem na mapie zespołu nie zabraknie Polski. Amerykanie wystąpią 13 lipca w krakowskiej Tauron Arenie. Gośćmi specjalnymi trasy będą zespoły Pixies, IDLES i White Reaper. Pełną rozpiskę prezentujemy poniżej.

23 czerwca – Frankfurt, Niemcy Festhalle
25 czerwca – Berlin, Niemcy Waldbühne
27 czerwca – Sztokholm, Szwecja Lollapalooza Stockholm
29 czerwca – Kopenhaga, Dania Royal Arena
2 lipca – Werchter, Belgia Rock Werchter Festival
5 lipca – Imola, Włochy Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari
7 lipca – Wiedeń, Austria+ Wiener Stadthalle
10 lipca – Londyn, Anglia + American Express presents BST Hyde Park
13 lipca – Kraków, Polska+ TAURON Arena Kraków
15 lipca – Budapeszt, Węgry+ Budapest Arena
17 lipca – Zurych, Szwajcaria+ Hallenstadion
19 lipca – Paryż, Francja Lollapalooza Paris
22 lipca – Amsterdam, Hollandia+ Ziggo Dome