SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Posłuchaj Zobacz

Posłuchajcie nowego singla Blauki pt. “Fantazmat”

„Fantazmat” to trzeci utwór zwiastujący zapowiadaną na jesień, debiutancką płytę zespołu Blauka. Jak mówią artyści – piosenka jest hołdem dla polskich przebojów lat 70. oraz obrazem miłosnego uniesienia w zderzeniu z szarą rzeczywistością. Poniżej prezentujemy teledysk zrealizowany przez francuskiego reżysera Mateusza Białęckiego.

Ku mojemu zadowoleniu na polskiej scenie pojawia się coraz więcej pozytywnych kosmitów. Takich co to mają poczucie estetyki, umieją ładnie grać i śpiewać, a i w ogólnym rozrachunku okazują się bardzo ciekawymi ludźmi. Są w opozycji do panujących trendów (często nieświadomie) i wytyczają nowe ścieżki. Wkładają w swoją twórczość całe serce, a w efekcie zdobywają sympatię podobnych im wrażliwców. Takimi kosmitami jest między innymi Blauka, nowy zespół na polskiej scenie muzycznej, który pretenduje do tytułu muzycznego objawienia roku. To nie przypadek, wszak mówimy o wspólnym projekcie dwóch wybitnych jednostek – wokalistki Georginy Tarasiuk i basisty oraz producenta Piotra Lewańczyka. Ich muzyka jest gdzieś na pograniczu indie, vintage i rocka, lecz sami swoją muzykę określają mianem retrospektywnego rocka rekreacyjnego. Cokolwiek to znaczy.

Do tej pory ukazały się dwa single zespołu – „Figle Zuchwałe” i „Zawzięcie”. Oba zyskały pokaźne grono wielbicieli, którzy według wszelkich liczników wejść i wyświetleń, odsłuchali je już kilkaset tysięcy razy. Poza tym „Figle Zuchwałe” zostały wybrane przez słuchaczy Chillizet „Chilloutowym Utworem Roku 2018”. Blauka przykłada dużą uwagę do swoich teledysków, które są doceniane przez środowisko filmowe. Mogą świadczyć o tym wyróżnienia na prestiżowych festiwalach takich jak indieFEST Film Awards, Berlin Music Video Awards czy nasz rodzimy PLMVA. To coś co po prostu musicie zobaczyć.

Najnowszym singlem zespołu jest utwór „Fantazmat”. To hipnotyzująca piosenka, bliska stylistyce polskich przebojów lat 70. Trochę Breakout z Mirą Kubasińską, trochę Dżamble i trochę Anawa. Opowiada o niespełnionych, miłosnych pragnieniach i daleko idących wyobrażeniach, które ostatecznie zostają zderzone z brutalną, szarą rzeczywistością. Podobnie jak w przypadku poprzednich singli, do „Fantazmatu” powstał klip zrealizowany przez francuskiego reżysera polskiego pochodzenia – Mateusza Białęckiego, autora obrazów do piosenek Kazy Lambst i Catastrophe. Teledysk oczywiście przedstawia Blaukę w swoim środowisku naturalnym, czyli codzienne życie dwójki kosmitów lubujących się w retro-futurystycznych klimatach. Premiera debiutanckiego krążka zespołu przewidziana jest na wrzesień 2019.