SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Debiuty

O nich będzie głośno: poznajcie NOBO!

Działają na rynku muzycznym od 2014 roku, lecz dopiero teraz w pełni świadomie. Mowa o grupie NOBO, która jest kolejnym gościem cyklu “O nich będzie głośno”. Ostatnio ukazał się singiel pt. “Honey”, promujący nadchodzący wielkimi krokami, pierwszy studyjny album zespołu.

Wrocławska scena muzyczna jest dość hermetyczna. Chociaż nowych, ciekawych zjawisk jest ci u nas pod dostatkiem, odnoszę wrażenie, że wiedzą o tym tylko tutejsi. Bardzo rzadko udaje się komuś wypłynąć na szerszą skalę, ograniczając swoje funkcjonowanie ciągle do tych samych klubów i tych samych ludzi. Nie wiem czy to przez chęć pozostania w drugim obiegu, a może przyczyna leży w zupełnie innym miejscu. Przecież Wrocław nie odstaje jakością od innych silnych ośrodków takich jak Warszawa, Katowice czy Poznań. Dlatego tym razem w naszym cyklu pojawił się zespół stąd. Poznajcie NOBO.

Historia zespołu sięga roku 2014, kiedy to muzycy uznanych lokalnych składów połączyli siły startując z nowym, z początku dość enigmatycznym projektem NOBO. Wynikiem współpracy była wydana dwa lata później EP-ka, którą promowały single “Chory” oraz “Sekrety” (temu drugiemu udało się nawet zagościć na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia). Był to specyficzny materiał. Mini koncept przedstawiający historię niejakiego Bodo i opowieść jego życia. Projekt zainteresował grupę entuzjastów, ale jak to zwykle we Wrocławiu bywa, na tym się skończyło.

Zespół postanowił poszukać swojego nowego oblicza, w między czasie wypuszczając żartobliwy singiel “Czesław”, który można potraktować jako zamknięcie pierwszego etapu twóczości zespołu. Jednocześnie pracowali już nad kompletną zmianą. Brzmienia, wizerunku, inspiracji. Po roku przerwy NOBO wrócili z singlem, będącym częścią ścieżki dźwiękowej filmu “EDVARD”, autorstwa amatorskiej grupy filmowej MBP Centrum Kultury w Pieszycach. W projekt byli zaangażowani między innymi Zbigniew Zamachowski oraz Arek Drygas. To muzyka znacznie odstająca od dotychczasowej twóczości zespołu, no i tak naprawdę pierwszy w ich karierze w pełni instrumentalny utwór. Genialna kompozycja, która pokazała, że grupa potrafi odnaleźć się również w takiej awangardowej stylistyce.

W tej chwili NOBO pracują nad swoim pierwszym długograjem. Pomaga im Jacek Miłaszewski, realizator nagrań happysad, OCN czy również Tides From Nebula. Całość powstaje w Studio Tall Pine Records w Kolbudach koło Gdańska. Pierwszym zwiastunem nowego materiału jest singiel “Honey”, do którego powstał animowany teledysk autorstwa Konrada Banaszkiewicza. To przyjemny letni, kawałek, który powinien umilić wam wszystkie wykonywane codzienne czynności. A to dopiero początek. Jak mówią członkowie zespołu, powstający album jest ich dziełem życia. Jego kolejne fragmenty powinniśmy usłyszeć już niebawem. A kiedy całość? Czas pokaże, ale bądźcie przekonani, że powiadomię was jak tylko ukaże się na rynku.