Loading
Raj to najnowsza płyta The Dumplings. Trzeci album duetu, tak jak No Bad Days i Sea You Later, wypełniony jest odniesieniami do tekstów kultury.

No Bad Days z 2014 roku jest zapisem pierwszych kompozycji The Dumplings powstałych w tajnym miejscu tworzenia duetu oraz kilku nowych utworów stworzonych w czasie nagrywania płyty w Poznaniu. Piosenki powstały z inspiracji snami, książkami Marqueza, wspomnieniami, doświadczeniami czy otaczającą scenerią. W utworze Słodko-Słony Cios pojawia się tytuł opowiadania Marqueza, Oczy niebieskiego psa. Man pregnant zawiera w sobie historię niecodziennego snu Justyny. Betonowy Las został zainspirowany krawężnikiem przy przystanku autobusowym. Mewy nawiązują do Ptaków Hitchcocka. Shameless powstało w przypływie emocji po przeczytaniu artykułu przez Justynę.

Sea You Later obfituje w znacznie głębsze inspiracje zaczerpnięte z książek, filmów, poezji, muzyki, podróży i snów, oczywiście. W Odyseuszu przytoczony jest fragment dotyczący syren zawarty w Odysei Homera. Blue Flower płynie sennie i magicznie jak film Blue Velvet. Możliwość wysypy została zainspirowana tytułem książki, lubianego przez Justynę, Houellebecqa. Kocham być z Tobą to również opowieść jednego ze snów Justyny. Love to tekst składający się z jednego zdania odwołującego się do historii kina. Nie gotujemy jest pewnego rodzaju odzwierciedleniem Japonii, w której duet zagrał kilka koncertów. Sama wkracza w pustkę odwołuje się do filmu Wkraczając w pustkę. Tide of Time powstało po obejrzeniu filmu Amy i z inspiracji jej muzyką. Poza tym muzyka w Dark Side, Don’t be afraid i Nightmare przypomina brzmienie soundtrack’ów do filmów takich jak Drive, Lost River, Demon.

Zawarte na Sea You Later Edycja Specjalna Piękne Dłonie nawiązują do historii pewnej niewidomej poetki, a Oddychasz odnosi się do Lśnienia Kinga.

Na albumie Raj znalazło się osiem nowych utworów oraz dwa bonusowe. Płyta, podobnie jak jej poprzedniczki, odnosi się do kinematografii oraz literatury. Pojawia się na niej kilka utworów nawiązujących do emocji, zjawisk natury czy nieznanych miejsc.

O inspiracjach zawartych na nowej płycie The Dumplings pisze:

Zdecydowaliśmy się na to, aby wszystkie teksty były po polsku. Można w nich znaleźć wiele odniesień do różnych tekstów kultury: m.in. filmu Zapach kobiety, literatury Tołstoja i Cortazara.

Być może tak jak po wydaniu Sea You Later The Dumplings przygotują serię filmików, w których opowiedzą o swoich piosenkach. Jeśli ktoś, tak jak ja, uwielbia odkrywać ukryte w tekstach czy muzyce odniesienia może wykorzystać zebrane przeze mnie ciekawostki. Mogą pomóc w interpretacji utworów, stworzeniu nowych historii piosenek lub znaleźć się na czyjejś liście z książkami do przeczytania, filmami do obejrzenia lub płytami do przesłuchania.

  • Lew Tołstoj

Pełne nazwisko autora to hrabia Lew Nikołajewicz Tołstoj. Był pochodzącym z Rosji powieściopisarzem, dramaturgiem, krytykiem literackim, anarchistą i myślicielem. Na Uniwersytecie Kazańskim studiował orientalistyka i prawo. Został jednym z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej. Jego idee “nieprzeciwstawiania się złu przemocą” miały znaczący wpływ na poglądy Mahatmy Gandhiego i Martina Luthera Kinga. Był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla, lecz ostatecznie jej nie otrzymał.

Wybrane dzieła: Dzieciństwo (autobiografia), Kozacy, Wojna i pokój, Anna Karenina, Zmartwychwstanie, Hadźi Murat (nowela), Za co? (opowiadanie).

  • Julio Cortázar

Julio Cortazar (1914-1984) – pisarz argentyński, jeden z najwybitniejszych prozaików XX wieku. Światowej sławy współtwórca nowatorskiej prozy latynoamerykańskiej. Od 1951 r. mieszkał w Paryżu. Pisał prozę społeczno-obyczajowa, pełną fantastyki i humoru, z elementami psychologicznymi ukazującą dramat człowieka osamotnionego we współczesnym świecie.

Stworzył liczne zbiory opowiadań, m.in.: Tajemna broń, Dla wszystkich ten sam ogień, Opowiadania zebrane, Ośmiościan, Niewpory. Pisał również eseje, np. W osiemdziesiąt światów dookoła dnia.

Jego najsłynniejsze powieści to: Gra w klasy, która uważana jest za programowy utwór pisarza, 62. Model do składania, Książka dla Manuela.

  • Lew Tołstoj. Ucieczka z raju

Sto lat temu w Jasnej Polanie zdarzyło się coś, co wstrząsnęło całym światem. Osiemdziesięciodwuletni pisarz, hrabia Lew Tołstoj potajemnie, w nocy, uciekł z domu w nieznanym kierunku. W listopadzie 1910 roku z 50 rublami w kieszeni dotarł do stacji Astapowo, gdzie zmarł. Od tego czasu szczegóły ucieczki i śmierci wielkiego starca obrosły mnóstwem mitów i legend…

Autor Pawieł Basiński to wybitny specjalista życia i twórczości Lwa Tołstoja i Maksyma Gorkiego – nie tylko dociera do nieznanych szczegółów tajnej ucieczki Tołstoja i jego niespodziewanej śmierci, ale przede wszystkim rekonstruuje wydarzenia na podstawie archiwów i wszelakiej dostępnej dokumentacji. Czytelnicy mogą prześledzić życie Lwa Tołstoja, poznać przyczyny rodzinnego dramatu i tajemnicze okoliczności, w których powstał jego testament duchowy. Śledzimy dramatyczną sytuację rodzinną Tołstoja. Jakie powody kierowały nim, by uciec z Jasnej Polany? Czy był to „heroizm duchowy”, oznaka słabości czy może panika i strach przed czymś lub kimś…? Czy ta ucieczka wiązała się ze spisanym w największym sekrecie testamentem Tołstoja? Czy miał dosyć panującej w domu atmosfery, szpiegującej go żony, która podejrzewała, że zapisy ostatniej woli męża są dla niej niekorzystne? Czytelnicy mogą poznać przyczyny rodzinnego dramatu i tajemnicze okoliczności, w których powstał jego testament duchowy, choć najpełniejsza ocenę wydarzenia dała żona Lwa Tołstoja, Sofia Andriejwna, która w swoim dzienniku zapisała:

To, co się stało, jest niepojęte, i zawsze będzie nie do zrozumienia.

Całość ilustrowana jest rzadkimi fotografiami ze zbiorów muzeum w Jasnej Polanie oraz Państwowego Muzeum Lwa Tołstoja.

  • Zapach kobiety

Niewidomy emerytowany pułkownik Frank Slade staje się najlepszym nauczycielem życia dla nieśmiałego studenta.

Amerykański dramat w reżyserii Martina Bresta z 1992 roku na podstawie powieści Giovanniego Arpino. Remake włoskiego filmu Dino Risiego z 1974 roku.

Maturzysta dostojnej szkoły (Chris O’Donnell) zostaje zamieszany w uczniowską aferę, która stawia go wobec dylematu: donieść na kolegów i ocalić własną skórę, czy też odmówić współpracy i ocalić honor. Podczas długiego weekendu podejmuje się opieki nad niewidomym, emerytowanym oficerem (Al Pacino). Niełatwy podopieczny zarządza wspólną wyprawę do Nowego Jorku, której program obejmuje pobyt w hotelu Astoria, wizyty w drogich restauracjach, łóżkowe spotkania z piękną kobietą oraz na koniec palnięcie sobie w łeb ze służbowego pistoletu.

  • Agnieszka Osiecka

Cover powstał w ramach projektu nowOsiecka zrealizowanego w NOSPR Katowice 27.11.2016 r. Płyta z tego koncertu ukazała się w maju 2017 r.

Justyna Święs często przyznaje, że twórczość Agnieszki Osieckiej jest dla niej ważna. Zanim powstało The Dumplings Justyna pisała wiersze inspirowane snami, literaturą czy wspomnieniami, które później stały się piosenkami.

Do Agnieszki Osieckiej mam ogromny sentyment. Jej tekstów słucham już od małego. Szczególnie ważna piosenką i też moją ulubioną z całych zbiorów piosenki polskiej jest tekst Oczy tej małej – piosenka niesamowicie mi bliska, która za każdy razem doprowadza mnie do łez. Marzy mi się zinterpretowanie jej w przyszłości.

Duet często pojawia się na ciekawych wydarzeniach muzycznych, np. w 2015 roku wykonali Opadły mgły i Balladę dla zapowietrzonego na poświęconym Edwardowi Stachurze koncercie Wszystko jest poezją.

Ach nie mnie jednej zostało wcześniej wykonane przez Łucje Prus. Justynie i Kubie brakowało w jej interpretacji tego czegoś i postanowili dać tekstowi nowe życie.

Niesamowicie ucieszyła nas wiadomość o projekcie nowOsiecka, możliwość zinterpretowania na NOWO tych wspaniałych fragmentów poetyckich. Wybraliśmy piosenkę Ach nie mnie jednej, ponieważ zapragnęliśmy wyciągnąć z tego tekstu dramaturgię i sprawić, aby nie była lekkim kawałkiem muzyki.

Wykonanie Ach nie mnie jednej podczas koncertu z orkiestrą zainspirowało duet do przearanżowania piosenek z No Bad Days i Sea You Later i wyruszenia w trasę z orkiestrą.

  • Jestem kobietą

To cover utworu pochodzącego z debiutanckiej płyty Edyty Górniak. The Dumplings wraz z Mary Komasą stworzyli własną interpretację piosenki po 23 latach. Nowa wersja zyskała również teledysk zrealizowany w ramach kampanii #DoYou marki Puma. Jest to manifest dla wszystkich kobiet, który zachęca je do bycia sobą, nie poddawania się narzuconym normom, robienia rzeczy tylko dla siebie bez względu na to jak postrzega to otoczenie.

 

fot. Łukasz Jaćkiewicz

Top