SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Relacje

Wielki finał festiwalu „Lato z Radiem” w hołdzie dla Kory [relacja]

W niedzielę w Gdyni odbył się Festiwal „Lato z Radiem”, z udziałem zarówno uznanych polskich artystów, jak i młodych, obiecujących twórców. To jak będzie wyglądał wieńczący wydarzenie koncert, do ostatniego momentu było owiane tajemnicą. Dopiero kiedy na telebimie pojawił się napis „KORA” stało się jasne, iż będzie to hołd dla zmarłej artystki.

Na początku „Krakowski spleen” w folkowej aranżacji wykonał kwartet Tulia. Następnie na scenę wkroczył zespół Organek, który był odpowiedzialny za instrumentalne brzmienie prawie wszystkich finałowych występów.

Piotr Rogucki z zespołu Coma, dołączył do muzyków by zaśpiewać „Raz-dwa-raz-dwa”. Energia, która towarzyszyła temu wykonaniu, porwała publiczność do tańca, mimo bardzo późnej pory. Z podobnym entuzjazmem spotkała się wersja „Szarych Miraży” Krzysztofa Zalewskiego i Moniki Brodki. Zabrzmiała w Gdyni już drugi raz, gdyż wcześniej można było ją usłyszeć w ramach trasy Męskiego Grania. Kolejnymi artystkami zaproszonymi na scenę przez Tomasza Organka były Barbara Wrońska oraz Daria Zawiałow. Wspólnie zaśpiewały „Szał niebieskich ciał”.

Po kilku coverach przyszedł czas na mocne, poruszające wykonanie własnego utworu przez zespół Organek – „Czarnej Madonny”. Równocześnie na telebimach można było obserwować teledysk do tej piosenki, w którym główną rolę zagrała właśnie Kora. Kiedy zespół opuścił scenę, po chwili ciszy okazało się, że organizatorzy mają jeszcze jedną niespodziankę, jaką był występ Milo Kurtisa, współzałożyciela zespołu Maanam.

Finałowy koncert, z jednej strony poruszający, z drugiej pełen muzycznej energii w najlepszym wydaniu, był zarówno bardzo dobrym zwieńczeniem gdyńskiego festiwalu, jak i godnym hołdem dla tak wyjątkowej artystki jaką była Kora.