SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Posłuchaj

Zamilska w reinterpretacji przeboju Katarzyny Nosowskiej

“Jeśli wiesz co chcę powiedzieć” Katarzyny Nosowskiej to drugi z kolei utwór, który doczekał się nowego wcielenia w ramach akcji T-Mobile Electronic Beats POWROTY. Po znakomitym wykonaniu “Supermanki” przez autorkę utworu – Kayah oraz radomskiego rapera – Kękę, przyszedł czas, by swoją muzyczną energią poczęstowała nas Natalia Zamilska.

Wydany w 1996 roku “puk.puk” to pierwszy solowy album Katarzyny Nosowskiej. Do dnia dzisiejszego wydawnictwo uważane jest za jedną z najważniejszych płyt rodzimej muzyki elektronicznej. Nosowska wykorzystała rosnącą, poza granicami naszego kraju, popularność trip-hopu, konfrontując go z charakterystycznym dla siebie, rockowym sznytem. Był to również moment, w którym artystka zerwała z etykietką rozwrzeszczanej wokalistki gitarowego zespołu, udowadniając, że odnajduje się równie dobrze w innych estetykach. Pierwszym singlem promującym “puk.puk” był utwór “Jeśli wiesz co chcę powiedzieć”, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej, popularnego w latach 90., filmu “Gry uliczne” w reżyserii Krzysztofa Krauze.

Tak było nieco ponad dwadzieścia lat temu. Dziś utwór otrzymał swoje drugie życie, dzięki reinterpretacji w wykonaniu Natalii Zamilskiej – młodej artystki, kojarzonej głównie z nurtem industrial techno. Wszystko to w ramach projektu T-Mobile Electronic Beats POWROTY, ukazującego artystów z różnych muzycznych światów, łączących siły, by pokazać wielkie przeboje w zupełnie nowych odsłonach. W czasach największej popularności utworu, Zamilska miała zaledwie sześć lat. Nie stanęło to jednak na przeszkodzie, by nadać mu zupełnie inną wrażliwość.