SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Koncerty Polecamy

Koncert Radioheadycznie w Wytwórni otworzy 11. Letnią Akademię Jazzu

Utwory Radiohead na trzy waltornie, klarnet basowy, violę da gambę i trio fortepianowe? Dlaczego nie! Interpretacji piosenek tej fenomenalnej brytyjskiej grupy podjęła się utalentowana polska wokalistka jazzowa, Monika Borzym, a do współpracy zaprosiła jednego z najzdolniejszych kompozytorów młodego pokolenia i zdobywcę dwóch Fryderyków – Nikolę Kołodziejczyka, który zajął się przygotowaniem wyjątkowych aranżacji tego projektu.

Kto kocha Radiohead i kto ceni sobie twórczość Moniki i Nikoli, nie może przegapić takiego koncertu. W składzie oprócz szerokiego instrumentarium znajdują się wyjątkowi muzycy i zarazem przyjaciele artystki: między innymi wokalistka i multiinstrumentalistka Marta Zalewska.

Tak o projekcie wypowiada się Monika: “Muzyka Radiohead nie jest łatwa w wykonaniu. Rzeczy, które sama sobie piszę, są dla mnie zbyt proste do śpiewania i nie są wyzwaniem natury wokalnej, stąd moje upodobanie do śpiewania coverów wybitnych artystów”.

Na scenie Wytwórni usłyszymy zarówno rozdzierające serca ballady, jak i rytmiczne, optymistyczne utwory. Słowem – te piosenki, które Monika lubi najbardziej. “15 Step”, “Weird Fishes/Arpeggi”, “Optimistic” czy “Knives Out”, to tytuły niektórych z nich.

 

[kad_youtube url=”https://youtu.be/y2gKfW9m0qg” width=”900″ height=”450″]

 

12 lipca rusza 11. Letnia Akademia Jazzu w Łodzi. W letnie czwartkowe wieczory w klubie Wytwórnia usłyszymy różne oblicza jazzu – tegoroczna edycja wybrzmi soulem, przedwojennym polskim jazzem i współczesną muzyką improwizowaną. Doświadczymy siły kobiet oraz niezwykłości skandynawskiej i francuskiej sceny jazzowej. Festiwal potrwa do 30 sierpnia.