Ghostpoet: “Tworzę, bo to kocham, to część mnie. Jeśli nie czuję inspiracji, nie stworzę utworu tylko dlatego, bo muszę.” [wywiad]
» » Ghostpoet: “Tworzę, bo to kocham, to część mnie. Jeśli nie czuję inspiracji, nie stworzę utworu tylko dlatego, bo muszę.” [wywiad]

Ghostpoet: “Tworzę, bo to kocham, to część mnie. Jeśli nie czuję inspiracji, nie stworzę utworu tylko dlatego, bo muszę.” [wywiad]

Kategoria: Wywiady | 0
Obaro Ejimiwe, znany pod pseudonimem Ghostpoet, wystąpił w Warszawskim klubie Niebo 18 lutego. Jego występ na długo zapadnie w pamięć obecnym w Niebie fanom muzyka. Udało nam się porozmawiać z Obaro tuż przed koncertem.

 

Weronika Ścierańska: Zacznijmy od nazwy Twojego albumu „Dark Days + Canapes”. Z francuskiego, Canapes znaczy właściwie kanapeczki.

Ghostpoet: Dokładniej, fantazyjne przystawki.

Skąd wzięło się, zatem zestawienie mrocznych czasów z fantazyjnymi przystawkami?

To swego rodzaju równanie, gdzie wartościami są skrajności charakteryzujące świat, których postrzeganie zależne jest od statusu społecznego i tego, gdzie w życiu akurat się znajdujemy. Jak Yin i Yang, biedni i bogaci.

To bardzo tajemnicze połączenie.

Zagadki są bardzo w moim stylu. Ważne jest też, aby dobrane słowa dobrze ze sobą wyglądały, tworzyły poniekąd dzieło sztuki.

Kiedy słuchałam Twojej płyty, jeden z utworów doprowadził mnie do łez, przypominając mi, jak bardzo bierzemy każdy dzień za pewnik. Tym utworem był „Immigrant boogie”. Stąd też moje następne pytanie. Jaka jest Twoja opinia dotycząca tego, co dzieje się na świecie?

„Immigrant boogie” było moją odpowiedzią na mrożącą krew w żyłach historię o ciałach imigrantów wyrzuconych przez morze Śródziemne, którą żył cały świat. To było szokujące. Nie napisałem słów tego utworu od razu, ale obrazy, które widziałem i emocje, które czułem, zostały jakby wypalone w moim mózgu. Pisanie „Immigrant boogie” przyszło, można powiedzieć, naturalnie. Muszę jednak przypomnieć, że nie stworzyłem płyty politycznej. Nie chcę, żeby była tak odbierana. Chciałem zwrócić uwagę na problem, zacząć dyskusję, a nie tylko przeczytać o kolejnej tragedii w gazecie, na stronie dwudziestej drugiej, tuż obok plotek ze światka Hollywood.

W jednym z wywiadów wspominałeś lata poprzedzające wydanie Twojej pierwszej płyty, raczej nieusłane różami. Ciężka praca jednak się opłaciła, bo otrzymałeś nominację do prestiżowej nagrody Mercury. Większość nowych artystów może o takim wyróżnieniu tylko pomarzyć.

Przed rozpoczęciem kariery, jako Ghostpoet pracowałem i żyłem po to, aby opłacić rachunki. Czułem, że powinienem robić coś innego, nie wiedząc, co właściwie miałbym robić. Muzyka była moim hobby, zabierałem się za nią wieczorami, po powrocie z pracy. Moją twórczością dzieliłem się na platformie MySpace. Znajomi polecali moją muzykę innym, którzy widzieli w niej coś, czego ja wtedy nie dostrzegałem. Miałem dużo szczęścia. Dostałem propozycję wydania płyty. Od początku wiedziałem, że będę musiał pracować tak ciężko, jak się tylko da. Wybrałem dłuższą drogę, bo nie chcę tworzyć tak zwanej muzyki POP. Chcę, żeby moja muzyka była popularna, ale na moich warunkach. Bardzo się cieszę, że mogę pojechać w 30-dniową trasę po Europie. I choć moje koncerty nie ściągają tłumów wypełniających stadiony, występuję przed większą ilością ludzi, niż poprzednimi razy.

Jaką radę dałbyś nowym muzykom?

Nie stawiajcie na muzykę, nie ma sensu! (Śmiech) Nie, żartuję. Ale czuję, że jest coraz trudniej, dlatego nie powiem „Tak, dacie radę, musicie tylko ciężko pracować!” Nie wszyscy dadzą radę, ale nie dlatego, że nie chcą. Faktem jest, że ludzie przestają kupować albumy, skoro mogą słuchać ich za darmo. To prowadzi do małych szans zarobku młodych zespołów, jeśli nie są w stanie grać koncertów. Coraz trudniej jest jednak osiągnąć to, co udało się mnie przez ostatnie kilka lat. Miałem szczęście. Powiedziałbym także, żeby próbowali być jak najbardziej oryginalnymi. Tak łatwo jest naśladować innych, wykorzystać popularne w danym czasie riffy i styl tekstów, nagrać płytę, która przyciągnie wielkie wytwórnie. To bardzo łatwe. Jednak prowadzi to też do stworzenia jednego hitu, jeśli ma się szczęście. Jeśli jest się w czepku urodzonym, może stworzy się tych hitów kilka. Często tak się kończy kariera. Jeśli jednak zachowa się swój własny, niepowtarzany styl, muzyka zostaje w pamięci słuchaczy. Może być odebrana pozytywnie, lub negatywnie, ale jest szczera. Szczerość potrwa dłużej, niż bycie na listach przebojów. To moja rada. Bądźcie sobą, nie bądźcie owcami, którymi wypełniony jest świat.

To bardzo dobra rada.

To tylko opinia starego zrzędy. (Śmiech)

 

 

W innym wywiadzie powiedziałeś „Tworzyłbym muzykę za tabliczkę czekolady, albo kanapkę z serem i cebulą”.

Znów zostałem źle zrozumiany! Nigdy tego nie powiedziałem, nie znoszę kanapek z serem i cebulą! Nawiązałem pewnie do tego, że tworzyłbym muzykę praktycznie za nic. Bardzo dziwne jest, jak działa Internet. (Śmiech) Teraz nie tworzyłbym za nic, trzeba znać wartość swojej pracy. Muzyka była moim hobby, nadal jest. Nie tworzę pełnoetatowo. Tworzę, bo to kocham, to część mnie. Jeśli nie czuję inspiracji, nie stworzę utworu tylko dlatego, bo muszę. Mam szczęście, bo mogę pozwolić sobie na to, aby tworzyć we własnym tempie.

Twoja płyta ma przewagę nad wieloma innymi, wyróżnia się w tłumie. W dzisiejszych czasach wiele produkcji jest do siebie bardzo podobnych.

To niestety smutna prawda. Na pewno są ludzie podobni do mnie, tworzący coś niepowtarzalnego. Ale trudniej jest także do tego czegoś dotrzeć. Zalewani jesteśmy kontrolowaną muzyką, od streamów, po stacje radiowe i promocje.

Usunąłbyś swoją muzykę z portali streamowych?

I tak, i nie. Na pewno nie zyskałbym na tym. Spójrzmy prawdzie w oczy, tutaj nikt mnie nie zna. Dlatego, usuwanie muzyki z portali streamowych nie ma dla mnie sensu. Artyści „dużego kalibru” mogą sobie na to pozwolić. Wydaje mi się, że Adele zdecydowała się na ten krok. W przeciwieństwie do mnie, takich artystów brak ich muzyki na portalach streamowych nie zaboli. Dlatego jestem trochę za i trochę przeciwko takim portalom. Ludzie powinni kupować muzykę, jest to w końcu rodzaj sztuki. Martwi mnie, że dzieci przychodzą na świat, w którym muzyka jest całkowicie za darmo. Oczywiście, muzyka to nie mebel. Muzyka nie ma fizycznego rezultatu. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że stworzenie płyty to wiele godzin ciężkiej pracy i poświęcenia. A także pokaźna suma pieniędzy. Niestety, efektem końcowym jest plik. Jeśli porównamy plik komputerowy do choćby kanapy, na której siedzimy, wiele osób nie widzi w nich podobieństwa w ich wartości. Nie wyobrażam sobie, że wrócimy teraz do starych nawyków, że znów staniemy się społeczeństwem kupującym płyty. Te czasy już nie wrócą. Streaming jest super. Nie ważne, w jakim wieku jesteś, jeśli chcesz odkryć nową muzykę, Spotify jest do tego stworzony. Sam mam konto na Spotify. Niesamowite, ile nowych utworów i artystów tam odkryłem, czego nie byłbym w stanie zrobić idąc po prostu do sklepu z płytami. Kij ma jednak dwa końce. Byłoby super, gdyby artyści zarabiali na swojej sztuce przyzwoite pieniądze. Kariera muzyczna jest potencjalnie długoterminowa, ale tak ryzykowna. Nie można liczyć na stałą wypłatę. Niektórym dopisuje szczęście. Większość jednak nigdy nie może być pewna, co stanie się za miesiąc. Byłoby super, gdyby ta sytuacja się zmieniła, jeśli jednak nie ma na to szans, trzeba się do tej sytuacji dopasować.

Płyty winylowe wracają do łask. Może nie za naszych czasów, ale mam przeczucie, że ludzie znów zaczną masowo kupować płyty.

Ciekawa teoria. Podoba mi się ta wizja. To tak, jakbyś przez długi czas nie jadła warzyw i przychodzi moment, że nie jesteś już w stanie ich nie jeść. Winyle nie tylko dobrze wyglądają, ale kreują też potrzebę posiadania fizycznej kopii płyty. Nigdy nie spodziewałbym się, że po wkroczeniu w erę muzyki ściśle cyfrowej, w której streaming jest na porządku dziennym, ludzie znów zaczną kupować płyty.

Sądzę, że to nie tylko teoria. Sądzę, że wszystko, moda, muzyka, wszelakie trendy i style życia, wracają, lub powrócą. Bądź, co bądź posiadamy ograniczoną ilość tworzyw i dźwięków. W pewnym momencie docieramy do punktu, w którym wszystko zatacza koło, wracając w nowej odsłonie. Kolejne pytanie nie jest jednak związane z powracającymi trendami. W jednym z wywiadów wspomniałeś, że bałeś się występować.

To prawda.

Te czasu już minęły?

Pewnie. Stres i strach pojawiały się tylko na początku. Przed każdym występem myślałem „O nie, tak się boję, tak się lękam!”. Teraz myślę tylko, że robię to, co kocham. Dlaczego zatem miałbym się tego bać? Niektórzy z moich znajomych nie potrafią poradzić sobie z lękiem związanym z występami na żywo. Kiedy pisałem pierwsze utwory, myślałem, że słuchać ich będą tylko moi przyjaciele. Niektóre z utworów pisałem pod wpływem dużych emocji. Nie wiedziałem, jak poradzić sobie z nimi na scenie. Zbyt wiele myślałem, wyobrażając sobie siebie na scenie, martwiąc się, że coś pójdzie nie tak. Z czasem nauczyłem się akceptować pomyłki i fakt, że czasem coś się spieprzy. Chodzi przede wszystkim o zabawę. Tworzenie muzyki i występy traktuję zarazem bardzo poważnie i z przymrużeniem oka. Tego nauczyły mnie lata w biznesie.

Jeśli nie tworzyłbyś, jak myślisz, co robiłbyś w życiu?

Robiłbym to, co robię obecnie. Prowadzę kawiarnię i stację radiową w Londynie. Na pewno chciałbym promować interesującą muzykę, zawsze lubiłem to robić. Chciałbym przede wszystkim zostać w świecie muzyki. To wszystko.

Ludzie najczęściej odpowiadają, że wróciliby do tego, co robili przedtem, np. do pracy w korporacji.

Cztery, pięć lat temu prawdopodobnie usłyszałabyś ode mnie to samo. Przebyłem jednak długą drogę. Nie mogę porzucić tego, co mam. Gdyby moja kariera jutro dobiegła końca, trzymałbym się tego, co robię najlepiej. Nie wiadomo, co przyniesie przyszłość.

Równie dobrze, jutro już możemy nie żyć.

Dokładnie. Dlatego najlepiej jest skupić się na teraźniejszości.

Wielkie dzięki za rozmowę!