Neena: “Pociągają mnie mistyczne historie” [wywiad]
» » Neena: “Pociągają mnie mistyczne historie” [wywiad]

Neena: “Pociągają mnie mistyczne historie” [wywiad]

Kategoria: Wywiady | 0

Neena, czyli Nina Karpińska, to młoda wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Szerszej publiczności dała się poznać kilka lat temu, kiedy to wystąpiła w programie talent show i błyskawicznie ujęła słuchaczy swoją ogromną wrażliwością i dojrzałością. Później na trochę zniknęła, aby pracować nad debiutanckim albumem, który już wiosną ujrzy światło dzienne. Z artystką porozmawialiśmy o procesie powstawania nowego materiału, serialach, podążaniu za tłumem oraz o tym, dlaczego temat naszej planety powinien być ważny i często poruszany.

 

Katarzyna Wróblewska: Masz osiemnaście lat, jesteś w momencie wchodzenia w dorosłość i podejmowania decyzji odnośnie swojej dalszej drogi. Jak to się stało, że postanowiłaś związać życie właśnie z muzyką?

Neena: Moja przygoda z muzyką zaczęła się od szkoły muzycznej. Przez pewien czas uczyłam się grać na skrzypcach, potem przeszłam na pianino, bo ze skrzypcami trochę nie wytrzymałam. Ćwiczyłam też głos. To wszystko trwało do trzynastego roku życia, a potem zaczęłam komponować. W pewnym momencie zaczęło mi się to podobać, więc uznałam, że fajnie byłoby się tym podzielić. Z muzyką zawsze chciałam związać swoje dalsze kroki, więc postanowiłam opublikować moje utwory.

A pamiętasz, w jakich okolicznościach po raz pierwszy wystąpiłaś publicznie?

O matko… Możliwe, że to był konkurs piosenki powstańczej w podstawówce. Zajęłam wspaniałe drugie miejsce, także bardzo dobrze to wspominam.

Historia zatoczyła koło, kilka lat później drugie miejsce również powędrowało do Ciebie, tyle że za sprawą udziału w programie talent show. Zastanawiałaś się kiedyś, co by było, gdybyś wygrała Must Be The Music? Czy to by coś zmieniło?

Wiadomo, zastanawiać to się każdy zastanawia, nie mogę powiedzieć, że nie. Idąc do programu osiągnęłam swój cel, czyli zaprezentowałam ludziom moje piosenki. Z perspektywy czasu wydaje mi się, że dobrze się stało, że tego programu nie wygrałam. Mam wsparcie, dobrze ułożyło mi się z wytwórnią. Mogę tworzyć nie czując żadnej presji i spokojnie się rozwijać.

A czy etykietkę „dziewczyny z programu talent show” odczułaś kiedyś jako coś negatywnego?

Ja tej etykietki nie odczuwam. Dla mnie wspomnienie udziału w programie nie jest w żaden sposób bolesne. Z tego, co wiem, już go nie ma w telewizji, a uważam, że był bardzo dobry. To był chyba jedyny program, który pozwalał artystom pokazywać swoje kawałki. Uważam, że jest to bardzo szlachetne. Mam same dobre wspomnienia związane z tym programem.

Mówisz o samych pozytywach, a czy było coś, czym show biznes Cię zaskoczył?

W sumie wszystko mnie zaskoczyło, miałam wtedy 15 lat. Gdy wchodzi się na scenę i zaczynają się pytania o to skąd jesteś, kim jesteś, to jednak jest ogromny szok, szczególnie na początku. Najbardziej utkwił mi w pamięci moment, gdy pierwszy raz wyszłam przed jurorów… no po prostu inny świat. Czułam się, jakbym była na jakimś statku kosmicznym (śmiech). Ciekawe doświadczenie.

 

 

Dużo się działo w Twoim życiu przez ostatnie dwa lata. Oprócz pracy nad debiutanckim albumem zdecydowałaś się przeprowadzić do Anglii. Co Cię do tego skłoniło?

Tak naprawdę zdecydowała o tym szkoła. Jestem w szkole, która uczy mnie produkcji muzycznej. To jest mój cel. Chciałabym być w stanie sterować tym procesem w stu procentach, produkować własną muzykę od początku do końca. Nawet wtedy, gdy współpracujesz z producentem, lepiej jest wiedzieć, co on dokładnie robi, żebyś mógł mu dawać wskazówki i pracować z nim jak równy z równym.

Fajnie, że podjęłaś ten temat, bo branża muzyczna od strony produkcyjnej jest raczej zdominowana przez mężczyzn.

To prawda, jest zdominowana przez mężczyzn. A szkoda, bo jest naprawdę dużo artystek, które mogłyby same mocniej zadziałać. Zależy mi na tym, żeby moje utwory wyglądały tak, jak to sobie wyobrażam. Dlatego właśnie podjęłam temat nauki produkcji muzycznej. Czasem rzeczywiście znajdzie się kogoś, z kim pracuje się w tak zgranym duecie, że komunikacja przebiega bezproblemowo. Ale czasami jest tak, że te problemy się pojawiają. Właśnie w takim wypadku warto jest wiedzieć samemu jak się w tym odnaleźć i co zrobić, żeby utwór, nad którym pracujemy wyszedł tak, jak tego chcemy.

Jak w takim razie przebiegała współpraca z Twoim obecnym producentem, Bartkiem Dziedzicem? Zdałaś się na jego doświadczenie, czy starałaś się przeforsować swoje pomysły?

Współpraca z Bartkiem była skonstruowana tak, że on odpowiadał za produkcję, a ja za kompozycje. Oczywiście to wszystko się przeplatało. Ja na niego wpłynęłam swoimi kompozycjami i liniami wokalnymi, jak również on na tę płytę wpłynął swoją produkcją. Myślę, że to, co nam wyszło jest bardzo fajnym, spójnym projektem. Oczywiście Bartek, jako doświadczony producent dużo mnie nauczył.

Teledysk do singla „The Game” z Twojej nadchodzącej płyty opatrzony został cytatem Zimbardo, który można przetłumaczyć jako „nigdy nie poświęcajmy wolności osobistej dla bezpieczeństwa”. Co to dla Ciebie znaczy?

Dla mnie cytat ten oznacza tyle, że bardzo często zdarza nam się pójść za tłumem. Jest to postać konformizmu, w której uczestniczymy. Każdy z nas pragnie bezpieczeństwa, pragnie się gdzieś odnaleźć i przynależeć do jakiejś grupy. Jednak w tym wszystkim ważne wydaje mi się poszukiwanie siebie. Żeby siebie znaleźć, wiedzieć, co się czuje, trzeba na chwilę otworzyć głowę i wyjść poza grupę wpływających na nas ludzi. Wszystko może wydać się względne, więc musimy poszukiwać.

Sam teledysk do „The Game” ukazuje mieszkańców pewnego, nieokreślonego w czasie i przestrzeni miasteczka, którzy świętują 30 rocznicę wybudowania muru chroniącego ich przed niebezpieczeństwem z zewnątrz. Ta historia kojarzy mi się z serialem Black Mirror. Czy to właśnie w nim można doszukiwać się Twoich inspiracji?

Jeżeli chodzi o estetykę, to jak najbardziej. Sama również oglądam ten serial, jest bardzo interesujący. Najpierw był pomysł na to, co chcę tym utworem przekazać, a dopiero później pojawiła się współgrająca z tym historia zaprezentowana w teledysku. Ja byłam jej pomysłodawczynią, jednak nad scenariuszem pracowałam wspólnie z grupą AG Studio, która była odpowiedzialna za produkcję.

Skoro już jesteśmy w temacie – lubisz oglądać seriale? Co ostatnio Cię zachwyciło?

Tak, bardzo lubię oglądać seriale. Problemem jest, że za bardzo się wciągam (śmiech). Uwielbiam Stranger Things i The End of the Fucking World. Bardzo lubię takie tajemnicze klimaty. Wydaje mi się, że powstające teraz seriale są coraz ciekawsze i coraz bardziej oryginalne. Ostatnio oglądałam też Peaky Blinders i Wikingów. Pociągają mnie takie mistyczne historie.

 

 

Porozmawiajmy jeszcze o drugim opublikowanym do tej pory utworze z Twojej nadchodzącej płyty. „Last Call” również porusza ważne społecznie kwestie – to apel o ratowanie drzew, wołanie ginącej planety. Skąd pomysł na stworzenie utworu o takiej tematyce?

Temat naszej planety powinien być poruszany. Nie można zapominać, że ziemia jest naszym jedynym domem i jeżeli nie będziemy o niego codziennie dbać, to go stracimy. Razem z nim stracimy również siebie, dlatego że po prostu z tego świata znikniemy. Uważam za bzdurę twierdzenie, iż nie ma takiej siły, która mogłaby ziemię zniszczyć, że to taki napędzany mit. Nawet jeżeli nasz wpływ na planetę jest mały, to powinniśmy dbać o to, żeby był on dobry.

Podejmowanie takiego tematu wynika z Twojej wewnętrznej wrażliwości, czy może w grę wchodzi poczucie misji, jakie niesie za sobą fakt, że jesteś artystką i możesz przekazać coś większej grupie odbiorów?

To się łączy. Bardzo bym chciała mieć możliwość docierania do dużej grupy odbiorców. Akcja, którą będę rozkręcać w mediach społecznościowych ma właśnie to na celu. Mimo że jestem początkującą artystką, to mam nadzieję, że ten temat popłynie dalej i ludzie zaczną o nim myśleć. Zresztą cała moja twórczość na taki charakter. Tworząc piosenkę, chcę zawrzeć w niej treść ważną dla mnie i jednocześnie taką, którą uważam za wartą przekazania ludziom.

A na czym będzie polegać ta akcja?

Każdy, kto prześle swój filmik na temat piękna natury, będzie miał szansę pojawić się w teledysku do tej piosenki. Tak specyficzna forma filmowa jak klip wymaga krótkiego i spójnego przekazu, dlatego w regulaminie projektu przekażemy również kilka wskazówek dotyczących efektu finalnego, który chcemy osiągnąć. Wszyscy jednak mogą wziąć udział w tym projekcie. Szczegóły już wkrótce znajdą się na moim profilu na facebooku.

Jest w całym procesie twórczym coś, co sprawia Ci szczególną trudność?

Ja generalnie lubię proces tworzenia piosenki. Gdy Bartek poprawiał jakieś techniczne sprawy, to zawsze lubiłam siedzieć i patrzeć. Jeszcze zobaczymy, bo tak naprawę proces cały czas trwa. Płyta to płyta, ale jeszcze będą koncerty. Jestem podekscytowana, że po dwóch latach wreszcie będę mogła grać. Chyba czas był dla mnie najtrudniejszy. Tyle to trwało, że już po prostu nie mogę usiedzieć w miejscu. Chciałabym zacząć prezentować ludziom moją muzykę.

Takim pierwszym koncertowych sprawdzeniem Twojego nowego materiału będzie Spring Break. Byłaś może kiedyś na tym festiwalu albo masz o nim jakieś wyobrażenia?

Nie byłam, to będzie mój pierwszy raz na Spring Breaku. Jestem bardzo ciekawa, co przyniesie. Poznań jest pięknym miastem i już nie mogę się doczekać, aż tam zagram. Na pewno chętnie też zobaczę koncerty innych.

Dzięki za rozmowę!