Nothing But Thieves: W tylu miejscach na świecie mamy przyjaznych nam ludzi. Zawsze dobrze o tym wiedzieć. [wywiad]
» » Nothing But Thieves: W tylu miejscach na świecie mamy przyjaznych nam ludzi. Zawsze dobrze o tym wiedzieć. [wywiad]

Nothing But Thieves: W tylu miejscach na świecie mamy przyjaznych nam ludzi. Zawsze dobrze o tym wiedzieć. [wywiad]

Kategoria: Wywiady | 0
Dotychczasowe występy Nothing But Thieves przyniosły im renomę jednej z najlepszych młodych grup koncertowych na świecie. Zostali ulubieńcami polskiej publiczności, przed którą występowali już wielokrotnie, m.in. na Przystanku Woodstock czy klubowych koncertach w Warszawie. Teraz przyszedł czas na Kraków! Na nasze pytania odpowiadają Phil Blake (gitara basowa) i James Price (perkusja).

 

Jan Król: Lubicie chyba wracać do Polski? Kolejny wyprzedany koncert w Polsce na tej trasie…

Phil Blake: Tak, Polska zawsze była dla nas wspaniała. Mijają trzy lata, od naszej pierwszej wizyty tutaj, supportowaliśmy Gerarda Waya… To był nasz absolutnie pierwszy raz w Polsce, byliśmy świeżakami, a tutaj spotkało nas wtedy tyle dobrego. Pomyśleliśmy: “to może być dla nas ważny kraj”, dlatego zawsze wracamy. Teraz jesteśmy już mocno związani z Polską, mamy sporo fanów. To chyba nasz pierwszy koncert w Krakowie? Tak, wcześniej graliśmy głównie w Warszawie, czasami w Poznaniu… Teraz czas na Kraków, jesteśmy tym podekscytowani.

 

Pytam o Polskę, bo zeszłoroczny koncert na Przystanku Woodstock był dla Was dość wyjątkowy…

PB: Tak, tamten koncert był dla mnie… chory, delikatnie rzecz ujmując. Ja i nasz tour manager złapaliśmy wirusa kilka dni wcześniej w Hiszpanii, salmonella, to było… bardzo gówniane (śmiech) Generalnie, nie polecam nikomu zatrucia pokarmowego, nawet najgorszemu wrogowi. Widziałem kilka koncertów na tamtym festiwalu, widziałem zdjęcia z naszego koncertu, ale nie pamiętam tego w ogóle. Price (James Price) zagrał wtedy świetnie.

JP: To był wspaniały koncert. Publiczność, jej ilość, atmosfera, scena sama w sobie… Zobaczyłem kilka koncertów zespołów grających przed nami i pomyślałem “Boże, doskonałe!”. Scena na wielkim podwyższeniu, brak barierek, brak fosy pod sceną.

 

A instrumenty i sprzęt?

JP: Oczywiście, zupełnie o tym zapomniałem. Francuskie linie lotnicze dały ciała i zgubiły… Jakichś 15-16 naszych bagaży, w tym instrumentów. Na szczęście, Frank Turner z ekipą i inni muzycy pomogli nam, pożyczając gitary, przestery, efekty… Właściwie wszystko.

PB: Wziąłem gitarę Franka i… poszedłem zagrać koncert (śmiech)

 

Zarówno pierwszy, jak i drugi Wasz album jest bardzo różnorodny, eklektyczny. W jaki sposób znajdujecie harmonię pomiędzy cięższymi i delikatniejszymi piosenkami?

PB: Myślę, że gdy przychodzi do nagrywania albumu, robimy wiele demówek. Jesteśmy bardzo świadomi, gdy dopracowujemy kawałki i gdy decydujemy, czy grać ciężej, czy lżej. Przy pierwszej płycie to wszystko było bardzo płynne, przenikało się. Spodobał nam się taki format i zastosowaliśmy go przy drugim krążku, “Broken Machine”. Chcieliśmy momentów akustycznych, które narastają. Myślę, że “Broken Machine” to całkiem podniosły album, z szybszymi i mocniejszymi finałami. Zawsze mamy na uwadze, aby album, na który składa się 10-15 kawałków, nie był cały czas w jednym tempie, tak się nie da. Dla kogoś to może wydawać się wadą, aaaale… (śmiech)

 

Wyczytałem, że większość nowego albumu powstała w busie, podczas poprzedniej trasy koncertowej. Czy bus to najlepsze miejsce dla kreatywności, czy był to przypadek?

JP: Taki był plan. W zasadzie, to był jedyny sposób, aby tego dokonać.

PB: Koncertowaliśmy z wielkim namaszczeniem, graliśmy wtedy każdy koncert, jaki tylko mógł być zorganizowany. Chcieliśmy wszędzie przetrzeć szlaki. Przerwa była niemożliwa. Tom (tour manager) to człowiek, który spędza każdy dzień przed ekranem laptopa, wyszukując noclegi, przystanki, sale prób, ogarniając całą logistykę. Chodziło o to, by ćwiczyć i robić dema, gdzie i kiedy tylko jest to możliwe. I dobrze, że Tom tego pilnował. W sumie, to była jedyna opcja, by nie wypaść z obiegu. Walka na trasie (śmiech) Ale ten system na pewno pomagał, zwłaszcza Joe, który pisze teksty. Na trasie ciągle znajdował inspiracje do tekstów i sporo z tych rzeczy znajdziesz teraz na albumie. Bycie pod ścianą, na granicy przemęczenia, to motywowało nas do wejścia na inny poziom.

 

 

“Amsterdam” to wielki przebój w Polsce. W sumie, chyba wszędzie. Słyszałem, że znaleźliście tam swój azyl. Co to za historia?

PB: Pierwotnie, to nie był Amsterdam, chodziło o inne miasto. Ale to nawet lepiej. Wiem, że piosenka nosi tytuł “Amsterdam”, który bardzo lubimy i czuliśmy się tam świetnie, ale to nie jest jedyne miejsce, które kochamy. Tak naprawdę, ten tekst opowiada o każdym momencie, w którym wyjeżdżasz czy na wakacje, czy do pracy, do miejsca, w którym możesz się odciąć i zatracić. Tekst dosłownie wspomina Amsterdam, ale zamysł był o wiele szerszy i uniwersalny. O każdym miejscu, jakiego chcesz, jakiego potrzebujesz.

 

A planujecie kolejny kawałek powiązany z miastem, miejscem?

PB: (śmiech)

JP: To jest pomysł! Fakt faktem, że w Amsterdamie graliśmy w większym klubie, niż w innych miastach.

PB: Tak, tamta sala była przeogromna. Chyba pierwsza tak duża dla nas.

 

Niedawno wróciliście z Azji, teraz krótka trasa po Europie, potem lecicie do Stanów grać z Awolnation, znowu do Europy, potem ponownie do Stanów… Nie jesteście trochę zmęczeni?

JP: Taaaaak!

PB: Taaaak! Bardzooo! (śmiech) Kocham być w trasie. Mamy męczące dni, harmonogram potrafi być dla nas trudny, ale po pierwsze mamy już większe doświadczenie, a po drugie lubimy to. Poza tym, dopiero co były święta i wolne. Zapytaj mnie o to ponownie pod koniec roku i wtedy powiem, jak się czujemy (śmiech)

JP: Pod koniec każdego dnia jest sporo rzeczy, które muszą być zrobione i wiemy o tym, nic z tym nie zrobimy. Pewnego rodzaju zmęczenie jest naturalną rzeczą, dajemy sobie z tym radę.

 

Więc jak wygląda wasze życie w trasie? Jak odpoczywacie?

PB: Ojej, ja chyba tylko ćwiczę (śmiech) Ostatnio zainwestowaliśmy w konsole i gramy w gry (śmiech)

JP: Naprawdę, konsole do gier bardzo pomagają zrelaksować się na trasie. Gdy jesteś zmęczony pisaniem piosenek, przebywaniem z innymi, możesz na kilka minut się wyłączyć i zanurzyć w innym świecie. Można też czytać książki, oglądać telewizję i w sumie wszystkie te rzeczy robimy.

PB: Oglądamy razem filmy, jeśli mamy taką możliwość to spacerujemy po mieście, zwiedzamy. Jesteśmy bardzo normalni, nic wielkiego. Na tej trasie ciągle gramy w Rocket League. Cholera, codziennie!

 

Nie wiem, czy widzieliście tych wszystkich ludzi JUŻ czekających na mrozie przed klubem.

PB: Już?! (śmiech) Widziałem też przejeżdżających rowerzystów. Nie zazdroszczę im (śmiech)

 

Sami widzicie, jakie emocje wzbudzacie. Jak to jest, być soundtrackiem dla naszego pokolenia?

PB: Wow, to chyba przesada. Szczerze, chyba nigdy nie przyzwyczaimy się do ludzi czekających w kolejce tak wcześnie… Czasami fani czekają na nas już na lotnisku i widzimy ich już z samolotu po wylądowaniu, albo na odprawie. Ja osobiście bym nigdy tak nie zrobił, przecież jest mróz! Źle mi z tym, ale to przede wszystkim bardzo miłe i onieśmielające.

JP: To niesamowicie nam pochlebia, w tylu miejscach na świecie mamy przyjaznych nam ludzi. Zawsze dobrze o tym wiedzieć.

 

Na koniec, wyobraźcie sobie, że kilka lat temu nie poznaliście się i nie założyliście zespołu. Kim bylibyście teraz, gdzie pracowalibyście?

(cisza)

PB: Myślę, że… (śmiech) Miałem pracę w państwowej firmie, dostarczającej gaz, nie prąd, gaz właśnie. Odpowiadałem za zdrowie i bezpieczeństwo pracowników przy budowach. Byłem jak Homer Simpson, praca 9-17, mierzenie i kontrolowanie czy wszystko jest w normie, to właśnie robiłem. Jak Homer, siedziałem i zajadałem pączki (śmiech)

JP: Ja nie mam pojęcia. Na pewno nadal grałbym na perkusji, być może w innym miejscu i inną muzykę. Wcześniej pracowałem w różnych miejscach, w firmie sprzątającej, w gastronomii, myślę więc, że łatwo zdobyłbym jakąś pracę w moim rodzinnym mieście i też byłoby ok. Znowu, jesteśmy tacy normalni (śmiech)

PB: Zdecydowanie, jesteśmy zadowoleni z tego, jak nasze życia wyglądają obecnie.

 

W takim razie, życzę Wam aby było jeszcze lepiej, kolejnych świetnych płyt i występów

Dzięki! Do zobaczenia na koncercie!

 

 

Wywiad przeprowadził Jan Król (Scena Rozmaitości, Radiofonia 100,5 FM).