SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Spring Break

Spring Break 2017: Gypsy and the Acid Queen


Gypsy and the Acid Queen choć brzmi jak nazwa zespołu, jest solowym projektem Kuby Jaworskiego. Udowodnił on, że do nagrania wyjątkowej płyty, czy zagrania magicznego i klimatycznego koncertu, nie jest potrzebny tłum na scenie, a jedynie ogromny talent, niezwykła wrażliwość muzyczna oraz zdolność do stworzenia głosem i dźwiękami niepowtarzalnego klimatu, którego nie da się długo zapomnieć.

W swoich utworach Kuba Jaworski łączy muzykę elektroniczną, rock lat 70., blues, tworząc niezwykle hipnotyzujący i transowy klimat. Na pierwszej i, jak do tej pory, jedynej płycie, wydanej w ubiegłym roku, zatytułowanej po prostu Gypsy and the Acid Queen, znalazło się 12 utworów, które angażują słuchacza przez całą długość trwania płyty. W tym, co tworzy Kuba Jaworski, można dostrzec elementy wspólne z muzyką Clock Machine – głównie w sposobie operowania elektroniką i silnego eksponowania gitary, Patrick the Pana, czy nieistniejącego już UL/KR, gdzie słyszy się podobieństwo transowego klimatu.

Choć Kuba Jaworski udzielał się wcześniej w innych projektach – Vallium i 20 times, dopiero solowa działalność zapewniła mu szersze grono słuchaczy. Przed wydaniem debiutanckiej płyty, grał koncerty w największych miastach w Polsce, a już po premierze albumu, ilość wydarzeń z muzyką Gypsy and the Acid Queen była naprawdę imponująca, jak na muzyczny debiut. Projekt nie ma wielu odtworzeń na Spotify czy YouTube, jednak pierwsze miejsce w plebiscycie So!Music podsumowującym to, co wydarzyło się w ubiegłym roku w muzyce udowadnia, że Kuba Jaworski swoją twórczością porusza słuchaczy i jest ich muzyczną nadzieją na zrobienie pozytywnego zamieszania na polskiej scenie.

Po świetnie przyjętym debiutanckim albumie, muzyka Gypsy and the Acid Queen wkracza na festiwale. W ramach showcase agencji attention please!, Kuba Jaworski wystąpi w towarzystwie Not Pretty Enough oraz runforrest na poznańskim festiwalu Spring Break (W Starym Kinie, 21 kwietnia, godz. 20:00). Ponadto jest szansa na to, że zaprezentuje się na kultowym festiwalu w Jarocinie, gdzie zakwalifikował się do drugiego etapu – dalsze losy muzyka na tym wydarzeniu będą zależały od głosów słuchaczy. Podczas planowania spędzonego czasu na tegorocznym Spring Break’u, warto uwzględnić showcase attention please! – fani elektroniczno-gitarowego brzmienia i nastrojowego klimatu nie poczują się zawiedzeni. Dla tych, którzy nie mogą być w Poznaniu, proponujemy krakowską OffScenę w ramach Netia Off Camera, gdzie artysta wystąpi 2 maja – wiecej szczegółów TUTAJ.