Tauron Nowa Muzyka Katowice: The Cinematic Orchestra, Romare, Princess Nokia i inni
» » Tauron Nowa Muzyka Katowice: The Cinematic Orchestra, Romare, Princess Nokia i inni

Tauron Nowa Muzyka Katowice: The Cinematic Orchestra, Romare, Princess Nokia i inni

Poznaliśmy gwiazdę koncertu otwarcia Tauron Nowa Muzyka Katowice oraz kolejnych artystów, którzy zasilają lineup tegorocznej edycji festiwalu.

 

Tauron Nowa Muzyka Katowice od 12 lat lączy postindustrialne lokalizacje z futurystycznymi dźwiękami. To czołowe wydarzenie muzyczne w Polsce, prezentujące co roku najciekawszych debiutantów i największych klasyków współczesnej elektroniki, ale także artystów jazzowych, rockowych i hiphopowych. Tauron Nowa Muzyka Katowice to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, rozpoznawana i doceniana także poza Polską. Festiwal trzy razy otrzymywał nagrodę dla najlepszego małego festiwalu w Europie. Między 6-9 lipca 2017 roku katowicka Strefa Kultury ponownie zamieni się w pulsującą dźwiękiem strefę festiwalową.

 

Poznaliśmy własnie gwiazdę koncertu otwarcia Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. The Cinematic Orchestra, bo o nich mowa, słyną ze stylowego połączenia jazzowej improwizacji i elektronicznych eksperymentów. Entuzjastycznie przyjmowane występy na żywo to znak rozpoznawczy grupy, która zasłynęła takimi albumami, jak „Motion“ i „Man With A Movie Camera“. Oprócz Brytyjczyków, do składu 12. edycji festiwalu dołączyli także wyśmienici didżeje-weterani, jak Michael Mayer i I-F, młody, ale już utytułowany producent Palms Trax i feministyczna raperka Princess Nokia. Solidną dawkę żywego grania zapewnią Romare w wydaniu z pełnym zespołem oraz łączący jazz z elektroniką duet Yussef Kamaal, który na festiwalu zagra w 4-osobowym składzie. Jak dotąd poznaliśmy już 23 artystów, którzy w lipcu zaprezentują się na żywo w Katowicach.

 

 

Koncert otwarcia festiwalu odbędzie się, jak co roku, w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. To nowoczesne audytorium zostało otwarte jesienią 2014 roku. Salę projektowali japońscy specjaliści, dzięki czemu NOSPR posiada jedne z najlepszych warunków akustycznych w Europie.

 

Trwa sprzedaż biletów na festiwal. Karnet 2-dniowy to koszt 230 zł, 3-dniowy karnet zakupimy od środy 8 lutego w cenie 300 zł. Promocyjna cena karnetów 2-dniowych obowiązuje do końca marca. Karnety 3-dniowe, obejmujące koncert otwarcia festiwalu w katowickim NOSPR, można nabyć tylko na Ticketpro.pl oraz w NOSPR. Warto będzie pospieszyć się z decyzją o zakupie, bo ich liczba jest ograniczona!

 

Więcej szczegółów na temat nadchodzącej 12. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice można znaleźć na stronie: www.festiwalnowamuzyka.pl/.

 

Dotychczas ogłoszeni artyści 12. edycji:

The Cinematic Orchestra (UK) | Gang Gang Dance (US) | Ry X (AU) | Gold Panda (UK) | Luke Vibert (UK) | Michael Mayer (DE) | Christian Löffler & Mohna A/V live (DE) | Romare (UK) | Mall Grab (AU) | Lucy (IT) | Paula Temple (DE) | Yussef Kamaal (UK) | I-F (NL) | Palms Trax (UK) | Thomas Brinkmann (DE) | Porter Ricks (DE) | Princess Nokia (US) | Fisz Emade Tworzywo (PL) | Ten Typ Mes (PL) | Food & Hilde Marie Holsen (UK/NO) | Aux 88 (US) | Dr. Rubinstein (DE) | Ho99o9 (US) |

 

12. Tauron Nowa Muzyka Katowice
06-09.07.2017, Katowice

 

Ceny karnetów:

 

2-dniowy: 230 zł

3-dniowy: 300 zł (start sprzedaży 8 lutego)

 

Więcej informacji o biletach na stronie: www.festiwalnowamuzyka.pl/bilety

 

 

 

NOWI ARTYŚCI:

 

The Cinematic Orchestra
Brytyjski zespół powstały w 1999 roku z inicjatywy producenta i multiinstrumentality Jasona Swinscoe. W intrygujący sposób łączą jazz i muzykę elektroniczną, miksując improwizacje ze komputerowymi eksperymentami. Sławę przyniosły im płyty „Motion” oraz „Man With The Movie Camera”, stworzony na nowo soundtrack do rosyjskiego filmu niemego z 1929 roku. Niebawem ma ukazać się nowy album grupy.

Michael Mayer
Jedna z największych gwiazd muzyki tanecznej z Niemiec. DJ, producent, remixer
i współzałożyciel potężnej wytwórni Kompakt. Karierę zaczął pod koniec lat 80., ale jego talent eksplodował po przenosinach ze Schwarzwaldu do Kolonii, gdzie w 1998 roku powstał Kompakt. Michael Mayer wydał trzy autorskie albumy, kilkanaście singli i EP, remiksował także m.in. Depeche Mode, Pet Shop Boys, Miss Kittin, Gus Gus. Znany z długich, intensywnych dj setów.

Romare 
Brytyjski multiinstrumentalista, DJ i producent nagrywający dla kultowej Ninja Tune. Pseudonim artysty pochodzi od imienia czarnoskórego mistrza kolaży Romare Beardena, którego sztuka powstawała ze skrawków cudzej twórczości. Współczesny Romare opiera swą muzykę także na sklejce – sampli z winyli, telewizji, DVD i kaset video oraz autorskich partii gitar, syntezatorów, a nawet mandoliny. Jego nagrania eksplorują ludzką emocjonalność, koncentrując się na sprawach miłosnych.

Yussef Kamaal
Muzykę duetu ukształtowały dźwięki Londynu, a zwłaszcza basowe brzmienia pirackich stacji radiowych i jazzowe jam sessions. Klawiszowiec i perkusista Yussef Dayes oraz bębniarz
i producent Kamaal Williams (aka Henry Wu) są samoukami rozkochanymi w rytmach rodzinnego miasta. Ciepłe akordy klawiszy i połamane partie bębnów przywodzą na myśl nagrania tuzów jazzfunku i pionierów brokenbeatu. Nieprzypadkowo wydawcą ich pierwszego albumu została wytwórnia Brownswood, należąca do Gillesa Petersona.

I-F
Charyzmatyczny DJ i producent z Holandii, specjalizujący się w energetycznej mieszance electro, techno, disco, italo i acid. Aktywny od początku lat 90., m.in. jako założyciel kultowego Cybernetic Broadcast System, a obecnie Intergalactic FM oraz wytwórni Viewlexx i Murdercapital. I-F odpowiedzialny jest także za jeden z największych hitów w historii muzyki electro – „Space Invaders Are Smoking Grass” oraz klasyczny mixtape „Mixed Up In Hague Vol. 1”.

Palms Trax
Brytyjski DJ i producent rezydujący na stałe w Berlinie. Jego znak rozpoznawczy to syntezatorowe melodie, przywodzące na myśl klasykę Detroit Techno, wzbogacone
o miękkie brzmienia automatów perkusyjnych. Efekt to niesamowicie chwytliwa muzyka, która jednocześnie spogląda w przeszłość i przyszłość, nie zapominając o tu i teraz. Jego nagrania wydają m.in. szanowane wytwórnie Dekmantel oraz Lobster Theremin.

Princess Nokia 
Muzyczny kolektyw prowadzony przez 24-letnią Destiny Nicole Ortiz z Nowego Jorku. Jej niepowtarzalny styl czerpie z nowego rapu, futurystycznego R&B i muzyki klubowej. Dziewczęca wrażliwość, narkotyczne wizje, uliczny brutalizm i bezkompromisowy feminizm zlewają się w ekscytującą twórczość, wobec której ciężko pozostać obojętnym. Princess Nokia jest odpowiedzialna za serię nieoczywistych hitów, które w 2016 roku podbiły internet – m.in. „Brujas”, „Kitana” i „Tomboy”.