Plebiscyt SO!MUSIC 2016: Wydarzenie Roku
» » Plebiscyt SO!MUSIC 2016: Wydarzenie Roku

Plebiscyt SO!MUSIC 2016: Wydarzenie Roku

 

Trwa kolejna edycja Plebiscytu SO!MUSIC! W tym roku pod głosowanie czytelników oddaliśmy artystów i inicjatywy nominowane w 11 kategoriach.  Ostatnie dwanaście miesięcy przyniosło dużo doskonałej muzyki, czego doświadczyliśmy dokonująć trudnej selekcji. Dziś prezentujemy nominowanych w kategorii – WYDARZENIE ROKU!

Dziś prezentujemy Wam nasze nominacje Plebiscytu SO!MUSIC 2016 w kategorii – Wydarzenie Roku. O tym, że mamy w Polsce festiwale na światowym poziomie wiemy wszyscy, chcielibyśmy dziś jednak wyróżnić także te mniejsze inicjatywy, które bez wielomilionowych dotacji i wsparcia sponosnorów, walczą o uwagę polskiej publiczności. Walczą także o swój byt, tak Halfway Festival, któremu radni chcą wbić gwóźdź do trumny odmawiając wsparcia z budżetu miasta. Walczmy o losy tego wyjątkowego wydarzenia, to już ostatni moment! Wy także możecie pomóc, szczegóły znajdziecie tutaj: https://facebook.com/events/539516786257806/

 

Zagłosuj na wydarzenie, które Twoim zdaniem było najlepsze w 2016 roku! Wybierz swoich faworytów w jedenastu kategoriach i kolejny raz pomóż udowodnić, że polska muzyka ma się znakomicie! Głosowanie w Plebiscycie SO!MUSIC 2016 trwa do 22 stycznia 2017 roku, natomiast wyniki opublikujemy dwa dni później – 24 stycznia 2017 roku. Dla głosujących mamy cały stos muzycznych niespodzianek!

 

 >>> ZAGŁOSUJ I WYBIERZ Z NAMI WYDARZENIE ROKU!<<< 

 

 

Poznajcie nasze nominacje w kategorii Wydarzenie Roku w Plebiscycie SO!MUSIC 2016:

 

ALTERFEST

 

AlterFest – festiwal muzyki alternatywnej robiony przez zapaleńców dla zapaleńców. Wspieramy, polecamy i patronujemy tej niewykłej mysłowickiej inicjatywie już od trzech lat. Promocja debiutujących zespołów oraz muzyki niezależnej to ich sztandarowe hasła. Podczas ostatniej edycji wystąpili, m.in. Patrick the Pan, Erith, Call The Sun, Baasch, król i Hatti Vatti. W 2014 oraz 2015 roku AlterFest dwukrotnie zdobył drugie miejsce za najlepsze muzyczne wydarzenie w Polsce w plebiscycie czytelników SO!MUSIC


ARS CAMERALIS

 

Ars Cameralis to jedna z najbardziej znanych kulturalnych wizytówek Śląska. Festiwal to nie tylko muzyka, ale także sztuki wizualne, teatr oraz literatura. Wyróżnia on się także skalą wydarzenia. Ars Cameralis odbywa się m.in. w Bielsku-Białej, Bytomiu, Chorzowie, Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu oraz Zabrzu. W 2016 roku miała miejsce okrągła 25 rocznica festiwalu. W ciągu tego czasu stał się on jednym z najbardziej renomowanych wydarzeń kulturalnych w Polsce.


DISTORTED FESTIVAL

 

Gdy dopada nas jesienna tęsknota za sezonem letnich festiwali, z pomocą przychodzi Distorted Festival. To powiew offowych klimatów, które za sprawą agencji Distorted Animals na dobre rozgościły się w warszawskich przestrzeniach klubowych. Na scenach festiwalu usłyszeć możemy muzyków kultowych, jak również tych młodszych, którzy na nowo definiują pojęcie „gwiazdy”. Podczas ostatniej edycji w ramach Distorted Festivalu odbyły się trzy koncerty: Molly Nilsson, Tortoise oraz Islam Chipsy.


DOMOFFON

 

Festiwal, dzięki któremu w ostatni weekend sierpnia pofabryczne przestrzenie łódzkiego kompleksu OFF Piotrkowska wypełniają się fanami niszowych, niemainstreamowych dźwięków. Organizatorzy, czyli ekipa klubu DOM i agencja Distorted Animals, skupiają się na prezentowaniu artystów z różnych stylistyk – od przedstawicieli muzyki gitarowej, przez hip-hop, techno, aż do muzyki eksperymentalnej. Domoffon to próba zwrócenia uwagi na to wszystko, co ciekawe w muzyce, zarówno jeśli chodzi o już uznane gwiazdy, jak i początkujących artystów.


HALFWAY FESTIVAL

 

Halfway Festival w  Białymstoku to wyjątkowe wydarzenie na mapie koncertowej Polski. Szczególnie przypadnie do gustu tym, którzy lubią wydarzenia kameralne. Z dala od festiwalowego zgiełku można posłuchać koncertów bardzo utalentowanych artystów, którzy są na wyciągnięcie ręki każdego z nas. W roku 2016 do Białegostoku przyjechali między innymi: Eivor, Anne Brun, Destroyer czy Ilya. Edycja 2017 jest bardzo zagrożona, po tym jak radni miejscy wpadli na pomysł usunięcia festiwalu z budżetu Białegostoku. Sprawa właśnie się rozstrzyga, a o los tego wyjątkowego festiwalu walczą dziennikarze, artyści i publiczność apelując do władz miasta o rozsądek w podejmowaniu decyzji. Wy też możecie pomóc! Szczegóły znajdziecie tutaj: https://facebook.com/events/539516786257806/. Dlaczego warto ratować tę inicjatywę? Bo to unikatowe wydarzenie w skali kraju! Atmosfera podczas tego czerwcowego weekendu jest wyjątkowa. Publiczność z uwagą słucha wszystkich występów z ogromną uwagą i zaangażowanie,. Nie trzeba wybierać koncertów, ponieważ się nie nakładają. Muzyka jest najważniejsza, inne rzeczy schodzą na drugi plan i to stanowi o ogromnej sile tego festiwalu, a artyści podkreślają, że zostali doskonale przejęci przez Polską publiczność.


KOŁŁĄTAJOWSKI PRZEGLĄD SZTUKI

 

Kołłątajowski Przegląd Sztuki to dwudniowy festiwal promujący niezależnych artystów. Jego motywem przewodnim był e tym roku cytat z Hipokratesa –  „Sztuka trwa długo, życie krótko”. Dwa dni, trzy sceny i kilkunastu muzycznych wykonawców złożyło się na imprezę, która odbyła się w industrialnych przestrzeniach Składu Długa w Krakowie. Wystąpili m.in.: Clock Machine, MA, Gypsyandtheacidqueen oraz Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn. Tradycją stało się także wspólne śniadanie podczas drugiego dnia festiwalu. Jednocześnie w ramach wydarzenia odbywają się warsztaty i różnego rodzaju wykłady.


OLSZTYN GREEN FESTIVAL

 

Olsztyn Green Festival to pierwszy festiwal zielonego trybu życia, gdzie można posłuchać koncertów siedząc na trawie lub plaży nad jeziorem Ukiel. Promuję on nie tylko dobrą muzykę, ale też poprzez szereg wydarzeń towarzyszących ekologie i zdrowy tryb życia. Podczas ostatniej, trzeciej edycji festiwalu, wystąpiła czołówka polskiej sceny, m.in. Monika Brodka, Ania Dąbrowska, Mela Koteluk, Reni Jusis, Domowe Melodie, Krzysztof Zalewski, Sorry Boys, Smolik/Kev Fox, Kortez, Organek, Voo Voo, Rebeka i Pustki.


OPOLE SONGWRITERS FESTIVAL

 

Te urocze spotkanie, którego celem jest promowanie debiutantów, odkrywanie talentów, pokazywanie światu tego, co w świecie muzyki wyjątkowe, zyskuje ogromną wartość. Udowodnić powinien ją fakt, że właśnie podczas Opole Songwriters Festival 2014 debiutował „poeta w dresie” – Kortez, którego muzyką zachwyca się cały świat. Festiwal łączy pokolenia i pokazuje zróżnicowaną muzykę.


SLOW LIFE MUSIC FESTIVAL

Slow Life Music Festival to nowość na festiwalowej mapie Polski. Główna część koncertowa odbywa się w amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie. Założeniem jest weekendowe zwolnienie biegu i bliski kontakt z artystami. Festiwal to okazja, żeby rozsiąść się wygodnie na leżaku, kocu lub poduszce i posłuchać występów najlepszych polskich song-writerów.


SOUNDRIVE FESTIVAL

 

Soundrive Festival to bez wątpienia jeden z najciekawszych polskich festiwali, bo jako jeden z nielicznych promuje młodą muzykę alternatywną. Organizatorzy festiwalu stawiają przede wszystkim na różnorodność prezentowanej muzyki –  po części rockowej, po części elektronicznej, z domieszkami popu, etno, hiphopu i muzyki eksperymentalnej. Wszystko to dzieje się w miejscu wyjątkowym – legendarnym Klubie B90 –  postindustrialnej hali na terenie Stoczni Gdańskiej. W ubiegłym roku, podczas piątej edycji festiwalu, na kilku scenach wystąpiło 40 artystów, m.in. Honne, Yak, Pixx, Rosalie Chatwin, Hinds, Bownik, Lor, SALK, Stonkatank.


SPRAGNIENI LATA

 

Spragnieni lata to wakacyjna trasa koncertowa, podczas której występują utalentowani artyści. W roku 2016 w projekcie wzięli udział: Tymon Tymański, Natalia Grosiak, Natalia Przybysz i Krzysztof Zalef Zalewski. Artyści zaaranżowali na nowo piosenki zespołu The Beatles z kultowego albumu: The White Album. Aranżacje Tymona Tymańskiego były bardzo interesujące, a przede wszystkim udane. Ważne jest to, że muzycy interpretowali te piosenki na swój sposób i nie próbowali naśladować Beatlesów.


SPRING BREAK

 

Wśród nominowanych wydarzeń nie mogło zabraknąć poznańskiego Spring Break’a – największego festiwalu showcase’owego w naszym kraju. Jeśli chcielibyście znaleźć wydarzenie, podczas którego uda Wam się pójść na kilkadziesiąt naprawdę świetnych koncertów (głównie) polskich artystów i to wszystko zaledwie w trzy dni, to pierwsze co przychodzi na myśl – Spring Break. Już od trzech lat właśnie tak rozpoczynamy festiwalowy okres w Polsce. Za nami dopiero 3 edycje, jednak już dziś można śmiało stwierdzić, że to właśnie wiosną w Poznaniu bije serce polskiej muzyki, tu kwitną trendy, tu kształtują się gusta, tu pojawia się prawdziwa szansa szansa dla polskich artystów.