SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Utwory

Islandzki Vök wraca z utworem “Show Me”!

vok

Islandzka muzyka jest wyjątkowo lubiana nad Wisłą – na potwierdzenie tej tezy wystarczy podać przykłady niezastąpionego Sigur Rós albo Björk. W brzmieniu rodem z wulkanicznej wyspy jest coś hipnotycznego i niepowtarzalnego – zauważalnego zarówno u doświadczonych artystów, jak i wśród debiutantów. Nadeszła pora, żeby nowe pokolenie skandynawskich muzyków wkroczyło do gry. Niech ich reprezentantem będzie grupa Vök, która wydała właśnie nowy singiel.

Margrét Rán (wokal),  Andri Mar (saksofon, syntezatory), Ólafur Alexander (gitara, bas) oraz Einar Hrafn (bębny) – to właśnie oni tworzą jeden z najbardziej rozchwytywanych kwartetów ostatnich miesięcy. Formacja po raz pierwszy zapisała się w świadomości słuchaczu w 2013 roku, wygrywając prestiżowy, ogólnokrajowy konkurs Músíktilraunir (Eksperymenty muzyczne), w którym wcześniej sukcesy odnosiło Of Monsters and Man albo Samaris. Ich zwycięstwo zaowocowało wydaniem debiutanckiej EP-ki Tension, która zyskała uznanie ze strony słuchaczy oraz krytyków. O tym wydawnictwie pochlebnie wypowiadało się nawet New York Times, przyrównując brzmienie Islandczyków do melancholijnej twórczości The XX.

Ostatnio zespół miał ręce pełne roboty. Najpierw muzycy szturmem podbili europejskie festiwale (z Roskilde i Colors of Ostrava na czele), a na początku tego roku udali się na pierwszą, długą trasę koncertową, odwiedzając przy okazji trzy polskie miasta. Niedawno z kolei przesiadywali w studiu nagraniowym, czego efektem jest premierowa kompozycja Show Me.

Nowy kawałek został stworzony we współpracy z brytyjskim producentem Brettem Coxem – wcześniej kooperującym z Tusks albo Jackiem Garratem. W piosence słychać jego nowoczesną, dopieszczoną aranżację, jednak na największą uwagę zasługuje tu sam klimat roztaczający się wokół Islandczyków. To idealna, jesienna propozycja dla wszystkich zwolenników mistycznego, efemerycznego electropopu.

https://www.youtube.com/watch?v=c8vp6GrAfk8