Krakowską Barkę przejmuje pierwsza edycja ArsTechne
» » Krakowską Barkę przejmuje pierwsza edycja ArsTechne

Krakowską Barkę przejmuje pierwsza edycja ArsTechne

Kategoria: Festiwale | 0

Tej nocy w Krakowie technologia zmiesza się ze sztuką. Świadomość z nową porcją wiedzy. Potęga umysłu z żywiołem tańca. Dryfując na pokładzie Barki nad Wisłą sam staniesz się uczestnikiem tej wymiany. Przyjdź, zostaw część siebie i zabierz ze sobą cząsteczki tego, co nazwane zostało ArsTechne.

Muzyka, sztuka, wykłady i warsztaty – ArsTechne to pierwszy event w Krakowie, który połączy te 4 obszary jednocześnie.

W sobotę 17 września dyfuzja rozpocznie się już o 15:00 warsztatami z tworzenia muzyki elektronicznej w praktyce, w trakcie których do kreowania własnych pomysłów posłuży groovebox Novation Circut z aktualizacją Circuit Components. Muzyk i producent Dominik Samborski pokaże między innymi, jak korzystać z efektów i automatyzacji w czasie rzeczywistym oraz jak zmiksować utwór. Uczestnicy dostaną także gift w postaci licencji na wirtualny instrument Novation Bass Station VST/AU.

O godzinie 18:00 praktyka spotka się z teorią za sprawą czterech prelekcji ludzi ze świata nauki. Motywem przewodnim będzie wpływ technologii na rozwój sztuki. Wykłady będą wzbogacone o różne formy multimedialnego przekazu w trakcie ich trwania.

ArsTechne na Barce to także, a może przede wszystkim, impreza muzyczna. Na scenie pojawi się 7 artystów z szerokiego spektrum muzyki elektronicznej, którzy dźwięki kreować będą na żywo w formie live-act. Zacznie się od delikatnych, chilloutowych brzmień.

Me//eYe//Bo to twór składający się z dwóch elementów: muzyki i wizualizacji. Lekko improwizując, lekko po omacku, tworzą muzykę elektroniczną okraszoną pewną dozą tajemniczości i skrywanym optymizmem. Wystąpią Piotr Karczmarek (wcześniej Nukomo, Twin Peaks), producent z Krakowa w dj/secie wraz z Pittem Krassem (Fi Kolektiv, unitraprodiż, Wu Hae, Akurat) muzykiem, producentem i VJ’em tworzącym pełne energii wizualizacje.

Trudno wyobrazić sobie lepszy debiut przed szeroką publicznością niż album uznany najlepszą polską rap płytą roku 2015. Mowa o “Shadowplay” bytomskiego rapera Kartky i wrocławskim duecie HVZX. Krążek przyniósł muzykom rozgłos, będąc zapowiedzią nowych kolaboracji, projektów i koncertów. HVZX – czytane jako słowo “haze” (“mgła, mgiełka, opary”) doskonale oddaje klimat tworzonej przez nich muzyki. Produkcje Marcela i Kuby to ciepłe brzmienia cloud rapu oraz instrumentalnego hip-hopu, które wprowadzają słuchacza w przyjemną przestrzeń wypełnioną dymem palonej fajki. Potencjał drzemiący w ich muzyce będziecie mogli sprawdzić po godzinie 23:00.

Nieszablonowe kompozycje, świeże brzmienie oraz przyciągający uwagę wokal – MIN t śmiało można nazwać objawieniem polskiej elektroniki. Wyprodukowana przez nią i wydana wiosną EPka “Turn Down the Lights” odbiła się szerokim echem i zdobywa uznanie środowisku muzycznym. Zdążyła zagrać już na scenach festiwali Open’er, Soundrive i Spring Break, a pod koniec sierpnia wystąpiła w berlińskim klubie Acud Macht Neu. Jej kariera nabiera rozpędu, a Barkę MIN t zacznie rozpędzać po północy.

Następnie ster przejmie Marte – wszechstronnie uzdolniony producent muzyczny młodego pokolenia. Jego deep/tech housowa twórczość łączy w sobie esencje jazzu, muzyki elektronicznej, a także… klasycznej. Swoje umiejętności w zakresie inżynierii dźwięku szlifował na holenderskim uniwersytecie Royal Conservatory of The Hague oraz w Biurze Dźwięku Katowice. Marte zajmuje się też post-produkcją i kompozycją muzyki do przeróżnych form audio-wizualnych, takich jak filmy krótkometrażowe, dokumenty, animacje, reklamy oraz instalacje artrystyczne.

Werszcie wybije godzina techno. Od 02:00 atmosfera będzie stopniowo gęstnieć, a napięcie narastać. Milena Kriegs występując na europejskich scenach w Berlinie (Tresor) czy Rzymie (Projekt Container) stopniowo pracuje na swoją marke. Wprowadzi hipnotyczny, industrialny nastrój i swoją muzyką zmieni percepcję przestrzeni wewnątrz Barki.

O 3:30 scenę opanuje mroczny i pulsujący rytm od ERZHa, pochodzącego z Krakowa producenta techno. Znamienną cechą jego muzyki są surowe, a zarazem dzikie brzmienia. Inspirację dla ERZHa stanowią filmy takich reżyserów, jak Harmon Korine, Jim Jarmusch, Wes Anderson oraz Tim Burton. W 2016 roku wstąpił pod skrzydła wytwórni Nashton Records.

Poranek powitamy rozpoczynającym się o 5 setem KRASS – współtwórcy takich projektów jak Fi Kolektiv, Cafe Fińska, Nukomo. KRASS jest także kompozytorem muzyki do spektakli, laureatem festiwali Patrz i Słuchaj oraz Urban Tribes. Jako VJ współpracuje z zespolami unitraprodiż, Wu Hae, Nohucki, Akurat, Peef Music, a w roli producenta współtworzył wydawnictwo Apokalispa wraz z unitraprodiż.

Pozostał jeszcze jeden element. Przez cały czas z pokładu Barki będzie można podziwiać instalacje artystyczne, które stworzą Aleksander Sovtysik, Polka Polkovska , Jana Moroz oraz Eugeniusz Sinicyn.  Pod murem, na przeciwko Barki stanie około 50 starych telewizorów, na których emitowane będą szumy i czarno białe abstrakcyjne formy VIDEO.

Organizatorem wydarzenia jest zespół ArsTechne, który tym projektem debiutuje w przestrzeni Krakowa, kreatywnie łącząc w jednym miejscu muzykę elektroniczną, sztuki wizualne i wiedzę. Wspólnym mianownikiem jest technologia, która w każdej z tych dziedzin otwiera nowe możliwości i sprawia, że wzajemnie na siebie wpływają.