SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Festiwale Ł Festival

Ł Festiwal 2016: The Pau i Nagrobki

The Paun - Ł Festiwal

Gitarowe riffy i połamane bity oraz pionierzy nurtu nekropolo to kolejne propozycje na tegorocznym Ł Festiwalu. Do składu imprezy dołączają dwa trójmiejskie zespoły: The Pau i Nagrobki.

THE PAU
„Nazywam się Paulina. Urodziłam się w styczniu. Dnia 31. Wychowywałam się na północy. Potem mieszkałam na południu. A teraz znowu mieszkam na północy. Gram na gitarze. Gram, bo lubię. Kiedyś wydałam płytę. W dwóch egzemplarzach. Jak chodziłam do podstawówki. A może wcześniej” – tak mówi o sobie wokalistka i gitarzystka odpowiedzialna za projekt The Pau. W styczniu 2015 zaczęła koncertować z utworami do których tekst napisała wraz z Jankiem Ptakiem. Początkowo występowała tylko z gitarą, a bity odtwarzała z telefonu komórkowego. Zagrała kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce. Pojechała w trasę koncertową z Organkiem. Grała przed Straight Jack Cat i T.Love. Była w Leśniczówce w Chorzowie, w której kiedyś grywał Rysiek Riedel. Jeden koncert odwołała. Po jednym zgubiła bity. Zagrała m.in. na festiwalu Róbrege i Soundedit. Na koncercie w Gdańsku poznała perkusistę Cygi Kondratowicza, z którym od zimy 2016 gra w duecie. Muzyka The Pau to gitarowe riffy i połamane bity. Czasami mocniej, czasami lżej.

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=BAFeabDOHl0″ width=900 height=450 ]

 

NAGROBKI
Duet Nagrobki tworzą Maciej Salamon (gitara, głos) i Adam Witkowski (perkusja, głos). Zgodnie z tym czego można spodziewać się po zespole o tej nazwie – teksty większości piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu. W tej materii zespół jest bardzo konsekwentny. Muzyka natomiast jest mieszanką wielu wpływów – od starego polskiego big beat’u przez gitarowy noize, zimną falę, a nawet wczesny black metal. Do tej pory zespół Nagrobki miał okazję prezentować swoje utwory na żywo m.in. na katowickim Off’ie, łódzkim Domoffon’ie, krakowskim Unsound’zie czy poznańskim Spring Break. W lutym 2016 zespół Nagrobki otrzymał nagrodę pomorskiej Gazety Wyborczej Sztorm roku w dziedzinie kultury.

Nagrobki - Ł Festiwal