SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Festiwale

Festiwal w Opolu otwiera się na offowe brzmienia!

opole debiuty

Bardzo ciekawie zapowiada się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Odświeżona formuła wydarzenia, sporo muzyki alternatywnej i ciekawych debiutantów.

 

 

Bardzo ciekawie zapowiada się tegoroczny Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Kojarzone dotąd ze sztampą i nudą wydarzenie zyskuje nowy blask i otwiera się mocno na alternatywne dźwięki i debiutujących artystów sceny offowej. Zmiana dotknie dwóch z czterech festiwalowych dni.

Bardzo ciekawie zapowiada się koncert “Scena alternatywna”, który transmitowany będzie przez TVP Kultura w poniedziałkowy wieczór (6.06).

To specjalny koncert Festiwalu Opolskiego, którego ideą przewodnią jest zebranie w jednym miejscu polskich artystów, którzy w swojej twórczości wymykają się klasyfikacjom. „Scena Alternatywna” będzie sceną prezentacji, na której znajdzie się miejsce zarówno dla debiutantów czy twórców na początku swojej drogi, jak i dla znanych nazwisk. Do udziału w koncercie zaproszeni zostali: Kortez, Pablopavo i Ludziki, Nosowska, Ballady i Romanse, Ralph Kamiński, Karolina Skrzyńska, Zamilska. Koncert na żywo pokaże TVP Kultura.

 

Jednak najlepszą okazją do zapoznania się z nowym duchem Opola będzie piątkowy (3.06) koncert Debiutów, gdzie 11 artystów będzie walczyło o nagrodę im. Anny Jantar. Koncert transmitowany na żywo w TVP1 rozpocznie się o godz. 23.

Z pośród 156 zgłoszeń muzyków z całej Polski, wybranie kilkunastu do przesłuchań było niezwykle ciężkim zadaniem. W Studiu Polskiego Radia zaprezentowało się na żywo siedemnastu artystów najbardziej wyróżniających się muzyczną osobowością, a dziesięciu z nich otrzymało możliwość występu w koncercie Debiuty 2016. Wyboru jednego artysty, należał do miasta Opole poprzez konkurs zorganizowany przez narodowe Centrum Polskiej Piosenki.

Jury od początku kierowała chęć pokazania szerszej publiczności artystów oryginalnych, różnorodnych, komponujących i śpiewających własna muzykę, przede wszystkim muzycznie utalentowanych debiutantów – to ważne, bo w odróżnieniu do ostatnich edycji artyści prezentują swoje utwory. W trakcie przesłuchań to na to zwracano największa uwagę. Ważne dla jury była również umiejętność prezentacji na żywo swojej twórczości. Każdy z wybranych muzyków to powiew świeżości na polskiej scenie muzycznej, każdy z nich reprezentuje swój własny muzyczny styl. Mają już wierne rzesze fanów, gromadząc ich na koncertach lub na swoich kanałach social mediowych. Są zapraszani na coraz większe polskie i zagraniczne festiwale, stanowią kwintesencję przyszłości polskiej muzyki rozrywkowej, co niejednokrotnie przekłada się na popularność ich kanałów na Youtube.

 

1. Jóga

Oni brzmią jak King Krule! – powiedzieli będący pod ogromnym wrażeniem muzycy islandzkiej kapeli Low Roar, kiedy dwóch nastolatków ze Śląska zagrało support przed ich koncertem. W muzyce duetu jest coś niepokojącego, ale zarazem pięknego i ujmującego. Kamila i Rafała łączy nie tylko przyjaźń, ale przede wszystkim niesłychaną wrażliwość, słyszana niemal w każdym wydobywającym się dźwięku. Młodzi muzycy w niezwykły sposób łączą gitarę akustyczną z nowym elektronicznym brzmieniem, zręcznie przemycając swoje skandynawskie inspiracje. Pod koniec 2015 roku, najpierw do składu koncertowego, a następnie już na stałe do zespołu, dołączył Maciek Sawoch, który do tej pory pracował z JÓGA w zakresie producenckim. Twórczość JÓGA (nazwa zespołu pochodzi od piosenki Björk) niesie ze sobą tajemniczość, rozedrganie, ale też niezwykłą, jak na młody wiek artystów, dojrzałość. Wysokie stężenie emocji, chwytające za serce piosenki, melancholijna eteryczność. Gdy występowali na scenie „X Faktor” Kuba Wojewódzki powiedział: To zaszczyt Was spotkać. JÓGA tworzy od 2013 r. ma na koncie kilkadziesiąt znakomicie przyjętych koncertów, również w charakterze supportów przed takimi zespołami jak: Low Roar, Fismoll, Rebeka, The Dumplings, Pustki oraz Sleep Party People. Wśród największych inspiracji wymieniają: Björk, London Grammar, Crystal Castles i Daughter. W październiku 2014 r. własnym sumptem wydali epkę zatytułowaną „Skin”, która zawiera 6 utworów. Z kolei we wrześniu 2015 roku JÓGA jako jedyny zespół z Polski została zwycięzcą międzynarodowego konkursu Converse Rubber Tracks. Spośród 9 000 zgłoszeń z całego świata wybrano 84 zespoły, które dostały możliwość odbycia sesji nagraniowej w jednym z 12 studiów na różnych kontynentach. Zespół wykorzystał tę możliwość rejestrując kolejne utwory na swoją nową EP-kę w legendarnym Hansa Tonstudio w Berlinie, w którym powstawały albumy takich artystów jak U2, David Bowie, Iggy Pop czy Depeche Mode. Za realizację dźwięku i wsparcie produkcyjne podczas sesji odpowiadał Aaron Bastinelli na co dzień pracujący w nowojorskim studiu, który współpracował m.in. z Bono, Markiem Fosterem czy The Roots.

 

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=1bnn0-wqDy4″ width=900 height=450 ]

 

2. Kortez

W marcu 2015 wydano pierwszą EP-kę Korteza Jazzboy Session EP z utworami: “Zostań”, “Joe” i “Co myślisz?”. Na Listę Przebojów Trójki dostały się utwory: “Zostań” i “Od dawna już wiem”, które przez wiele miesięcy znajdowały się w czołówce zestawienia. 25 września 2015 ukazała się jego debiutancka płyta Bumerang, wydana przez Jazzboy Records. LP dotarła na 2 miejsce najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w ciągu zaledwie dwóch tygodni od wydania. Kilka tygodni później okryła się platyną. Album był szeroko komentowany w mediach, a sam Kortez uznany został za wschodzącą gwiazdę minimalistycznej muzyki o poetyckim zabarwieniu. Cóż się dziwić – utwory, które można znaleźć na krążku Bumerang to w zasadzie kwintesencja romantycznej bardowskiej prostolinijności, która stanowi o sile twórczości Korteza. Bez sztucznego zadęcia i zbędnych ozdobników opowiada on historie, na każdym kroku broniąc swojego talentu oraz udowadniając, że w muzyce jeszcze czasami można mieć coś konkretnego do przekazania. Piotr Stelmach: „Własna. Jego. Prawdziwa. Muzycznie niekoniecznie oryginalna lub nieoryginalna wcale. Posklejana z ambientowo – bluesowo – piosenkopisarskiej wydzieranki. Szczera i osobista. Do bólu. Intymna. Niedosłowna, ale miejscami dosłowna w skali jeden do jednego. I taka trochę z przedostatniego końca świata, cokolwiek to oznacza.” Fryderyki 2016 przyniosły mu aż 4 nominacje – dwie dla utworu „Zostań” (Utwór roku oraz Teledysk roku), dla „Bumerangu” za Pop Album roku oraz dla samego Korteza – Fonograficzny Debiut Roku, za co otrzymał statuetke. Jego debiut zajął 12 miejsce w rankingu najlepszych polskich płyt 2015, 3 miejsce na portalu Brand New Anthem i 2. na cgm.pl. Wiele koncertów z jego trasy wraz z zespołem wyprzedało się na kilka tygodni wcześniej. Przez dość krótki okres swojej działalności na rynku muzycznym może pochwalić się więc zacną ilością wiernych fanów – jego kanał na youtubie odwiedzono już prawie 15 mln razy.

 

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=xwcbiveQ6FA” width=900 height=450 ]

 

 

3. Leski

Pseudonim artystyczny Pawła Leszoskiego, nowego singer-songwritera na polskiej scenie alternatywnej. Jego muzyka stawiana jest na półce z twórczością Bena Howarda, Angusa & Julii Stone, Finka czy Jose Gonzaleza. Muzyką zajmuje się od lat, a publiczności dał się poznać w kwietniu 2014 roku, kiedy samodzielnie wydał EP “Zaczyn”. Ma za sobą również trasę koncertową z Edytą Bartosiewicz. Zagrał również kilka koncertów z amerykańską artystką sceny niezależnej Lemolo stanowiących część jej europejskiej trasy. 1 czerwca 2015 roku ukazał się album długogrający – “SPLOT”. All about music: „Leski pokazał, że można tworzyć w języku polskim utwory, które na długo pozostają w słuchaczy. Pokazał, że nie trzeba się napinać i puszyć. Mądre teksty ubrane w piękne dźwięki tradycyjnej mandoliny, banjo czy gitary akustycznej dały intrygujący splot dźwięków, brzmień i znaczeń”. Newsweek: „Teksty po polsku, które nie zaskakują, ale też nie rażą banałem, eleganckie aranżacje instrumentów akustycznych i zgrabną elektroniczną produkcję, choć brzmienie nie jest ani odkrywcze, ani oryginalne. I kilka przyjemnych, wpadających w ucho melodii. Taka bezpieczna muzyka środka, tyle że zagrana przez przystojnego faceta z modną bródką i w zimowej czapce na głowie.” Leski zdobył pierwsza nagrodę Programu Trzeciego Polskiego Radia “Mateusz” w kategorii muzyka rozrywkowa – debiut. Uzyskał też nominację do Fryderyka 2015 w kategorii „Debiut roku”.

 

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=1S8FJtcrwYE” width=900 height=450 ]

 

 

4. Bovska

Tę dziewczynę za chwilę będzie znała cała Polska. Jej utwory już teraz biją rekordy popularności w Internecie, gdzie odtworzono je niemal 3 MILIONY razy. Debiutancki album Bovskiej, „Kaktus” miał swoją premierę 11 marca. Pierwszy nakład płyty został wyprzedany w 2 dni. Bovska jest współautorką swojej debiutanckiej płyty, którą stworzyła we współpracy z Janem Smoczyńskim. Piosenki śpiewane są w języku polskim. Wyjątek stanowi bonusowy kawałek – “The man with an unknown soul”. To jeden ze starszych utworów artystki, który znalazł się też w hitowym filmie „Planeta Singli” w reżyserii Mitji Okorna. Singlowa piosenka „Kaktus” stała się motywem przewodnim czołówki nowego serialu „Druga szansa”. We wrześniu 2015 Bovska została laureatem konkursu Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie, wybrana spośród 250 innych zespołów, a w jury zasiadała Katarzyna Nosowska. W listopadzie 2015 zdobywczyni 2 nagrody w konkursie „Piosenkarnia”. Bovska zagrała w koncercie laureatów w Studio A. Osieckiej w PR Trójka.

 

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=U6jhgI8SNLE” width=900 height=450 ]

 

5. Zimowa

ZIMOWA to śląski zespół, który dzięki wsparciu fanów w maju 2015 roku wydał swój pierwszy album zatytułowana “Cover The Fall”,. Zespół został okrzyknięty najciekawszym debiutem roku przez redaktora Radiowej Trójki – Piotra Stelmacha. Projekt tworzą: wokalistka Aneta Maciaszczyk, instrumentalista Michał Mentel. Podczas koncertów towarzyszy im także dwóch muzyków. Zimowa umiejętnie łączy inspiracje noise-popem oraz alternatywą lat 80. i 90. z najnowszymi brzmieniami, tworząc dzięki temu intensywne, przestrzenne dżwięki Na ich debiutanckim albumie znajdziemy jedenaście utworów, w których można usłyszeć połączenie przybrudzonych gitar i melancholijnej elektroniki z nienachalnym i zmysłowym wokalem. Za finalne brzmienie odpowiada Marcin Cichy z zespołu Skalpel (nagrywający dla legendarnej londyńskiej wytwórni Ninja Tune). Drugi singiel “You Came Here” doczekał się remixu, który zrealizował Kuba Karaś z The Dumplings. 26 lutego 2016 ukazała się EP “You Came Here”, która zawiera utwór “You Came Here” w specjalnej instrumentalnej odsłonie zaprezentowanej przez Zimową we wrześniu ubiegłego roku podczas Narodowego Czytania w Warszawie oraz remix Kuby Karasia i pierwszy w historii zespołu utwór w języku polskim “Oblizuję się”!

 

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=vEcyt0bArk4″ width=900 height=450 ]

 

 

6. SALK

SALK, czyli Selkie & Lighthouse Keepers to autorski projekt czwórki ludzi z Krakowa, którzy postanowili zaprezentować się z takimi dźwiękami, których brakowało im na polskiej scenie muzycznej. Supportowali wiele polskich zespołów, w tym m.in. pamiętny koncert Domowych Melodii w Krakowie. Nazwa zespołu powstała na bazie inspiracji animacją ,,Song of the Sea” i mitologią celtycką. SALK to połączenie instrumentów tradycyjnych z nowoczesnymi brzmieniami, w którym słowo pisane wchodzi w pełną symbiozę z dźwiękiem. Większość kompozycji rodzi się w głowie Marceli Rybskiej, wokalistki i instrumentalistki, by potem przejść w ręce Michała Sarapaty, basisty i producenta. Za warstwę elektroniczną każdego utworu i perkusjonalia odpowiada Mateusz Sarapata. Czwartym członkiem jest poeta i były latarnik, Kamil Kwidziński. Cała czwórka muzyków może pochwalić się nie lada doświadczeniem – byli członkami takich projektów jak FRÁ LEIKSKÓLA, Qferau, Baum, Hatbreakers. Michał Sarapata współpracował również z Teatrem Starym i Kinem Mikro (muzyka na żywo do filmu niemego).

 

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=5sfG5za1u-Y” width=900 height=450 ]

 

 

7. Michał Sobierajski

Michał to młody wokalista, pianista, kompozytor, aranżer, autor tekstów. „Mój muzyczny świat jest bardzo barwny – jest wypadkową różnych styli muzycznych, ale przede wszystkim kierują nim emocje” – mówi Michał. Szeroka publiczność poznała go podczas 2. Edycji programu „The Voice of Poland”, w której doszedł aż do samego finału. Występował na jednej scenie m.in. z Kayah, Justyną Steczkowską, czy zespołem LemON. Supportował koncert zespołu „Simply Red” na warszawskim Torwarze. Pełen pozytywnej energii, obdarzony słuchem absolutnym, najbardziej kocha te momenty kiedy powstaje muzyka. 17 kwietnia 2015 roku wydał debiutancki album. Onet.pl: „Przed snem” to bardzo udana płyta, objawiająca talent dużego formatu. Dobrze, że Michał trafił od razu na profesjonalnych współpracowników. Dzięki temu już na wstępie został skierowany na właściwe tory.” Zdobył pierwsze miejsce na międzynarodowym konkursie pianistycznym Concours musical de France w Paryżu oraz indywidualne wyróżnienie na międzynarodowym konkursie młodych zespołów jazzowych Jazz Juniors. Został finalistą międzynarodowego konkursu kompozytorskiego muzyki filmowej Transatlantyk Instant Composition Contest. Michał jest także wokalistą, autorem muzyki i tekstów w zespole Eugeniusz Kowalski. Zespół zdobył m.in. nagrodę na ostatnim Festiwalu Form Muzycznych we Wrocławiu oraz I miejsce w konkursie Skoda Auto Muzyka w Radiowej Trójce. Dwukrotnie miał szansę i zaszczyt wystąpić w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Programie Trzecim Polskiego Radia (Raz w Offensywie Piotra Stelmacha, a drugi raz w koncercie finałowym konkursu Skoda)

 

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=97Ghoj4L6e4″ width=900 height=450 ]

 

 

8. Daria Zawiałow

Karierę muzyczną zaczynała w wieku 7 lat w programie ”Od przedszkola do Opola”. Mimo młodego wieku ma na koncie wiele sukcesów – była objawieniem Europejskich Targów Muzycznych „Co Jest Grane”, może też pochwalić się udanym występem przed amerykańską formacją The Neighbourhood. W tym roku była jedną z olśnień podczas festiwalu Spring Break. Nosi także miano zwyciężczyni finału Szansy na sukces, czy finalistki programu Mam Talent i X-Factora. Zdobyła Grand Prix podczas 8. Festiwalu Młodych Talentów NIEMEN NON STOP 2013 w Słupsku. Jak sama Daria mówi, odnalazłaby się w każdym gatunku, na razie stawia pierwsze kroki w showbiznesie. Jest młodą artystką z duszą buntowniczki. Sama pisze teksty i w dużym stopniu angażuje się w komponowanie swoich utworów. Wśród swoich inspiracji wymienia takich artystów jak PJ Harvey, Radiohead, Warpaint czy Florence and The Machine.

 

 

9. Antek Smykiewicz

Wokalista, kompozytor, autor tekstów. Jeden z najciekawszych, funkcjonujących obecnie na naszej rodzimej scenie głosów młodego pokolenia. Laureat drugiego miejsca w pierwszej edycji programu The Voice of Poland oraz półfinalista 7 edycji programu Must be the music. Antek jest również wokalistą w zespole „Ściana Wschodnia”, z którym gra od 2010 roku. Obecnie wraz z Universal Music Polska kończy pracę nad swoim pierwszym solowym albumem, którego premiera zaplanowana jest na maj tego roku! Charyzma w głosie, emocjonalne podejście do otaczającego świata sprawiają, że Antek to jeden z najlepiej zapowiadających się debiutów na naszej scenie muzycznej! Jego debiutancki singiel „Pomimo Burz” na trzy miesiące po premierze uplasował się na pierwszym miejscu na oficjalnej liście najczęściej rozgrywanych piosenek w polskich rozgłośniach radiowych (BMAT)! Teledysk do singla odnotował oszałamiająca liczbę ponad 20 milionów wyświetleń! Drugim singlem zapowiadającym debiutanckie wydawnictwo jest utwór „Limit Szans”, który w równie szybkim tempie podbija listy przebojów największych rozgłośni w kraju. Teledysk odnotował liczbę ponad MILIONA WYŚWIETLEŃ dwa tygodnie po premierze.

 

10.Rootzmans

Laureacji konkursu Festiwalu Rock in Mińsk. Podczas Debiutów Reggaelandu gitarzysta został wybrany najlepszym muzykiem. Zagrali już na wielu imprezach w całej Polsce i za granicą – m.in. Reggae Day w Częstochowie, Stolica Reggae w Kluczborku czy też Woodstock na Ukrainie. W tym roku zagrają na głównej scenie podczas Slot Art. Festiwalu. Grali z takimi artystami jak Marika, czy też Habakuk, odbyli krótką trasę koncertową z zespołem Enej. Wokalista zespołu, Piotr Świderski, został zaproszony do współpracy przy płycie ukraińskiego zespołu, Kozak System, na której również możemy usłyszeć takich artystów jak Kamil Bednarek, Maryla Rodowicz, czy Enej. Jak sami mówią o sobie – nazwa nawiązuje do muzyki jaką zespół prezentuje na scenie – „Rootz” to inaczej korzeń, a rootz reggae to muzyka, która ma mieć przekaz.

 

 

11. Marta Zalewska

(wybór przewidziany regulaminowo, dokonany przez miasto Opole – Narodowe Centrum Polskiej Piosenki) Laureatka międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych i wokalnych, na stałe związana z Filharmonią Dowcipu.