SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Festiwale Tauron Nowa Muzyka

Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2016 nabiera kształtów!

maria peszek 1
Worek z festiwalowymi ogłoszeniami ponownie się rozsypał. Dziś swój line-up poszerzył Open`er Festival, OFF Festival, ale dla nas najciekawsze wydaje się kolejna zapowiedź imprezy powiązanej z muzyką elektroniczną. Lista artystów, którzy pojawią się na tegorocznym Tauronie, nabiera rumieńców!

Dziś w Trójkowym Programie Alternatywnym przedstawiona została następna pula projektów, których będziemy mieli okazję posłuchać już od 18 do 21 sierpnia w Katowicach. To:

  • Kuedo – berliński mistrz analogowych, futurystycznych syntezatorów. Na Śląsku producent pojawi się ze specjalnymi wizualizacjami autorstwa studia Werkflow.
  • Clouds – szkocki duet specjalizujący się w mocnym, ciężkim techno połączonym z rozmaitymi gatunkami współczesnej elektroniki. Sety Caluma Macleoda i Liama Robertstona są niezwykle różnorodne i nie pozwolą gościom festiwalu na odrobinę wytchnienia.
  • Masayoshi Fujita – kolejny artysta spod szyldu wytwórni Erased Tapes, który pojawi się na Tauronie. Japoński wibrafonista tworzy przestrzenne, minimalistyczne kompozycje, w którym jego instrument łączy się z ambientowym tłem i klasycznym brzmieniem instrumentów.
  • Fakear – tego francuskiego producenta niektórzy zdążyli okrzyknąć już mianem nowego Bonobo. Europejczyk w ubiegłym roku wydał swój debiutancki album, który zyskał przychylność rosnącej grupy słuchaczy, a także krytyków.
  • Maria Peszek: jej pojawienie się w line-upie tego festiwalu może być niemałą niespodzianką. Ekscentryczna wokalistka lubi jednak zaskakiwać – o czym świadczy nie tylko jej najnowsza płyta Karabin, ale też charakterystyczny wizerunek sceniczny i cięty język.

Dodatkowo, dowiedzieliśmy się, kto pojawi się na specjalnym koncercie otwarcia. W zeszłym roku całe przedsięwzięcie rozpoczynało się od występu Sohna w kościele, a w tym roku zaszczyt rozgrzania publiczności przypadł młodemu polskiemu pianiście – Piotrowi Orzechowskiemu. Pianohooligan, bo pod takim pseudonimem ukrywa się artysta, zaprezentuje materiał niezwykle ciekawy, bo opierający się na twórczości XX-wiecznych minimalistów. W nowej siedzibie NOSPR-u zabrzmią zatem kompozycje autorstwa Steve’a Reicha, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Philipa Glassa.

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=8kIH6LpmSss” ]

 

Tym samym sześć nazw dołączyło do niemałej już listy, wśród której figurują takie postacie jak Roots Manuva, Kamasi Washington, Snarky Puppy czy Battles.