SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Zapowiedzi

Muzyka Ørganka w filmie Skolimowskiego.

organek
23 października do kin trafi obraz “11 minut“, w którym pojawia się muzyka Ørganka.

Jeden z najciekawszych muzyków na polskiej scenie rockowej, Tomasz Ørganek, nie potrzebował chwili do namysłu, gdy do współpracy zapraszał go Jerzy Skolimowski. Telefon reżysera odebrał w Toruniu, a sześć godzin później stał już w Warszawie przed mikrofonem, nagrywając muzykę do “11 minut”. Na potrzeby filmu skomponował i wykonał dwa utwory – “O, Matko!” w wersji a capella (piosenka z albumu Ørganek “Głupi”) oraz utwór instrumentalny “Warszawa 17:11“.

[pullquote align=center]

– Moje spotkanie z Jerzym Skolimowskim było co najmniej tak dynamiczne jak sam film, przy którym dane mi było pracować. Telefon z zaproszeniem do współpracy zadzwonił w okolicach szesnastej, w Toruniu. W okolicach dwudziestej drugiej stałem już przy mikrofonie w warszawskim studio. Zostałem poproszony o podłożenie mojej piosenki “O, Matko!” w wersji a capella pod obraz. Zadanie było o tyle trudne, że musiałem tak zmodyfikować tempo i słowa, aby zmieścić się ramach jednej, konkretnej sceny, którą “O, Matko!” poprzez swój tekst i atmosferę miała dookreślić, opisać. Ponieważ cała akcja przebiegła ekspresowo i znalazła uznanie w oczach pana Jerzego, automatycznie dostałem propozycję dopisania fragmentu muzyki instrumentalnej do kolejnej sceny filmu. Tak, w przeciągu kilku następnych dni powstał utwór “Warszawa 17:11”, który znalazł się również w filmie. Później jeszcze parokrotnie miałem przyjemność pomagać panu Jerzemu w pracach związanych z filmem. – opowiada Ørganek.

[/pullquote]

Kooperacja cenionego filmowca i gwiazdy rocka szybko przyniosła rezultaty w postaci Nagrody Jury Młodzieżowego 72. Festiwalu w Wenecji oraz Nagrody Specjalnej Jury, jak również wyróżnienia za muzykę 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Teraz przyszedł czas na podbój Hollywood, gdzie thriller “11 minut” – jako polski kandydat do Oscara – ma szansę powalczyć o statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=zFK8GqOUcGw” width=900 height=450 ]