» » Niezwykłe święto muzyki: Halfway Festival Białystok – 26-28.06.2015

Niezwykłe święto muzyki: Halfway Festival Białystok – 26-28.06.2015Już po raz czwarty spotkamy się w ostatni weekend czerwca, by wspólnie celebrować święto muzyki folkowej  i songwriterskiej – Halfway Festival Białystok 2015.  

Goście tegorocznej edycji to The Antlers (USA), Sharon van Etten (USA), William Fitzsimmons (USA), Maggie Björklund (DK), Moddi (NO), Vök (IS), She Keeps Bees (USA), Gabriel Ríos (BE), Garbanotas Bosistas (LT), .K (BY), Sister Wood (UK/PL), Nathalie and the Loners (PL),  Jóga (PL) i Oly. (PL).

Już teraz możemy zapowiedzieć współpracę z Politechniką Białostocką, a dokładnie z Wydziałem Informatyki, którego studenci z entuzjazmem podjęli się nowego wyzwania. Więcej szczegółów już niebawem.

 Line-up Halfway Festival 2015: 

 18 czerwca  – Before Halfway Festival 

20.00 Matthieu Ha
21.00 Sorry Boys

 26 czerwca 

17.00 Pokaz filmu Sigur Rós -„Heima” reż. Dean DeBlois
19.00 Lekkie Granie DJ
20.30 Nathalie and the Loners (PL)
21.45 .K (BY)
22.45 Moddi (NO) (HALFWAY FESTIVAL. NORDIC WIND)
00.30 Gabriel Rios (BE)

 27 czerwca

12.00 Czy festiwale są tylko rozrywką dla muzycznej gawiedzi?
16.00 Lekkie granie DJ
17.00 Jóga (PL)
18.20 Garbanotas Bosistas (LT)
19.50 She Keeps Bees (USA)
21.45 Vök (IS)
23.30 William Fitzsimmons (USA)

 
 28 czerwca 

14.00 „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” reż. Felix Herngren
| SCENA KAMERALNA OiFP | (HALFWAY FESTIVAL. NORDIC WIND)

16.00 Gosia Żuk (Zukography. gosia zuk photography), rozmowa o pobycie na Islandii i fotografiach | SCENA KAMERALNA OiFP | (HALFWAY FESTIVAL. NORDIC WIND)

16.00 Lekkie granie DJ
17.00 Maggie Björklund (DK)
18.35 Sister Wood (UK/PL)
20.20 Oly. (POL)
21.50 Sharon Van Etten (USA)
23.50 The Antlers (USA)

Tegoroczna edycja to tradycyjnie prócz koncertów, także liczne wydarzenia towarzyszące: wystawy, projekcje filmów oraz spotkania, warsztaty i dyskusje.Halfway Festival to wydarzenie muzyczne, które „w połowie drogi” spotyka artystów z Zachodu i Wschodu, songwriterów i muzyków oddanych nurtom folk, twórców cenionych, ale także zupełnie niszowych, będących legendą w innych krajach, a nieznanych jeszcze w Polsce. Magiczna atmosfera Białegostoku oraz niezwykła aura zatopionego w zieleni amfiteatru sprawia, że udział w Halfway Festival jest przeżyciem wyjątkowym. Przedsięwzięcie to festiwalowy eksperyment, ale także świadomy sposób budowania imprezy muzycznej. Halfway Festival jest zaproszeniem do wspólnego przeżywania muzyki w zupełnie nieoczekiwanych warunkach, w aurze wzajemnego szacunku, gdzie z artystami można się po prostu zaprzyjaźnić. Halfway Festival to także wydarzenia towarzyszące: klimatyczni dj’e i spotkania z artystami.

Podczas tegorocznej edycji szczególną przestrzeń poświęcono sztuce krajów nordyckich. Poznajcie Halfway Festival. Nordic Wind projekt, który będąc integralną częścią festiwalu, pozwoli nam zbliżyć się do kultury i sztuki krajów nordyckich oraz podjąć międzynarodowy dialog, który zaowocuje wymianą poglądów.


Halfway Festival. Nordic Wind jest finansowany przez Nordic Culture Fund, organizację wspierającą przedsięwzięcia promujące kulturę i sztukę krajów nordyckich.31 maja zostanie ogłoszony cały line-up.

KARNETY

180 zł – karnet normalny
160 zł – karnet ulgowy*

BILETY JEDNODNIOWE

do 31 maja
Piątek 26.06. – 70 zł normalny/60 zł ulgowy*
Sobota 27.06. – 80 zł normalny/70 zł ulgowy*
Niedziela 28.06. – 80 zł normalny/70 zł ulgowy*

1 czerwca – 28 czerwca
Piątek 26.06. – 80 zł normalny/70 zł ulgowy*
Sobota 27.06. – 90 zł normalny/80 zł ulgowy*
Niedziela 28.06. – 90 zł normalny/80 zł ulgowy*

*uczniowie, studenci do 26 roku życia, doktoranci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne (aby skorzystać ze zniżki, przed wejściem na teren festiwalu należy okazać dokument uprawniający do ulgi). Dzieci do 7 roku życia 50% ceny.

WIĘCEJ INFORMACJI:
www.halfwayfestival.com
www.facebook.com/halfwayfestival

The Antlers czyli Peter Silberman, Michael Lerner i Darby Cicci, przylecą do Polski bezpośrednio z Nowego Jorku specjalnie na Halfway Festival Białystok 2015. The Antlers mają w swoim dorobku 5 płyt. Dwa pierwsze albumy to autorskie dzieło Petera Silbermana niekwestionowanego lidera zespołu. „Hospice” (2009 r.) to pierwszy longplay nagrany w trzyosobowym składzie – Peter Silberman, Michael Lerner i Darby Cicci – dzieło absolutnie kultowe wśród fanów alternatywnego grania. Krążek „Burst Apart”, który ukazał się 3 lata później ugruntował pozycję zespołu na rynku muzyki niezależnej. W czerwcu 2014 roku zespół zaprezentował przyjętą ciepło płytę „Familiars”. Jesienią tego samego roku grupa wyruszyła w trasę po Europie, niestety pomijając Polskę. Pomimo tak bogatego dorobku wydaje się, że The Antlers, całkiem świadomie, raczej nigdy nie będą grywali koncertów na stadionie i brylowali w mainstreamie. Grupa ma jednak wielu oddanych fanów, także w naszym kraju. W Polsce Peter Silberman i koledzy gościli dotychczas raz, w 2012 roku, podczas Off Festival w Katowicach. Muzyka The Antlers to intymne, przesiąknięte intensywną emocjonalnością opowieści Petera Silbermana. Idealne by zaprezentować je w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas Halfway Festival 2015.

https://www.facebook.com/TheAntlers  

Sharon Van Etten to nowojorska artystka słynąca z niezwykłej wrażliwości. Dziennikarze muzyczni Rolling Stone, The New Yorker i the Guardian są zgodni – album Sharon Van Etten „Are We There” to wyśmienity zbiór niezwykle osobistych i przemyślanych utworów, które idealnie obrazują emocjonalność artystki. „As We There” jest płytą wymagającą od odbiorcy zaangażowania – chcąc wejść w muzyczny dialog z Sharon trzeba skupić się na słuchaniu, zarówno melodyjnych dźwięków, jak i chwytających za serce melancholijnych tekstów. W kwietniu tego roku, światło dzienne ujrzała nowa EPka Sharon zatytułowana „ I Don’t Want To Let You Down”.  Występ Sharon Van Etten na Halfway Festival Białystok 2015 będzie pierwszym pełnowymiarowym koncertem artystki w Polsce. Do tej pory gościła w naszym kraju tylko raz i zagrała jako support The National.

https://www.facebook.com/SharonVanEttenMusic  

William Fitzsimmons – amerykański songwriter z długą brodą. Psychoterapeuta, który muzykę traktuje jako element komunikacji i swoistej terapii. Rodzinny dom Williama pełen był muzyki i przeróżnych instrumentów. Jego niewidomi rodzice muzykę traktowali jako bardzo ważny element komunikacji z synem. Nic dziwnego,  że William Fitzsimmons po kilku latach pracy jako psychoterapeuta powrócił do muzyki. Debiutował w 2005 roku bardzo intymną płytą „Until When We Are Ghosts”. Tworzy emocjonalną muzykę z bardzo osobistymi tekstami. Jego płyty w dużym stopniu są kameralną opowieścią historii rodzinnej. Utwory „Passion Play” i „Please Don’t Go” zostały wykorzystane przez twórców serialu „Chirurdzy”. William Fitzsimmons nagrał dotychczas 5 płyt. Ostatnia „Lions” ukazała się wiosną 2014 roku. Muzyk do Polski przyjedzie z USA tylko na ten jeden koncert. Towarzyszyć mu będzie 3-osobowy zespół.

https://www.facebook.com/williamfitzsimmons  

Maggie Bjőrklund duńska mistrzyni gry na pedal steel, która znana jest  głównie w swoim rodzinnym kraju i w … USA. Współpracowała m.in. z Jackiem White’em, Markiem Laneganem czy członkami grupy Calexico. Na swojej drugiej płycie „Shaken”, która ukazała się jesienią 2014 roku, skompletowała znakomity super band. Pomagali jej: Jim Barr (Portishead), John Parish, Kurt Wagner (Lambchop). To bardzo osobista płyta, która jest zapisem doświadczenia związanego ze śmiercią matki duńskiej instrumentalistki. Maggie tworzy wyjątkową stylistyczną mieszankę muzyczną. Znajdziemy w jej utworach elementy americana, folku, country, indie rocka, psychodelii, a nawet dość mrocznego popu. Występ na Halfway Festival będzie pierwszym koncertem artystki i jej zespołu w Polsce. koncert w ramach Halfway Festival. Nordic Wind

https://www.facebook.com/maggiebjorklund

VÖK to działająca od 2013 islandzka formacja, w której skład wchodzą Margrét Rán, Andri Enoksson i Ólafur Alexander. Zespół rozpoczął działalność mocnym akcentem – grupa zwyciężyła w prestiżowym konkursie Músíktilraunir, który wyłania najlepszych islandzkich muzyków. VÖK charakteryzują elektroniczne tony połączone z melodyjnym wokalem, czystym dźwiękiem gitary i brzmieniem saksofonu. Do tej pory VÖK ma na swoim koncie jedną EPkę zatytułowaną Tension, a debiutancki album zespołu ma zostać wydany w tym roku. koncert w ramach Halfway Festival. Nordic Wind

https://www.facebook.com/Vokband    

Moddi, a właściwie Pål Moddi Knutsen, bo tak brzmi jego prawdziwe imię i nazwisko, pochodzi z Norwegii, ma 27 lat i już trzy studyjne albumy na koncie – ostatni wydany w 2013 roku. Muzyka Moddiego oscyluje między popem i folkiem. Na koncercie w Białymstoku towarzyszyć mu będzie wiolonczelistka Katrine Schiøtt oraz muzycy Orkiestry OiFP, z którymi zrealizują specjalny muzyczny projekt. Aranże na tę okoliczność przygotowuje Max Fedorov, na co dzień związany z Chórem OiFP. koncert w ramach Halfway Festival. Nordic Wind

https://www.facebook.com/moddimusikk  

She Keeps Bees pochodzą z Brooklynu i przyjaźnią się z Sharon Van Etten, która wspomagała ich wokalnie  w kilku utworach. Czasami także na scenie. W zeszłym roku wydali bardzo dobry album „Eight Houses”, który zebrał świetne recenzje zagranicznych dziennikarzy. Duet to perkusista Andy LaPlant oraz gitarzystka i wokalistka w jednej osobie – Jessica Larrabee, której barwa głosu wprawia nas w przyjemną melancholię.

https://www.facebook.com/shekeepsbees  

Gabriel Rios urodził się w San Juan (Puerto Rico), ale w młodości przeniósł się do Belgii, gdzie studiował malarstwo i tworzył muzykę. Przez kilka lat mieszkał w Nowym Jorku. Kilka lat temu poznał kontrabasistę Rubena Samama i wspólnie postanowili tworzyć muzykę. Po kilku próbach do składu dołączyła wiolonczelistka Amber Docters Van Leeuwen (prywatnie żona Rubena) i tak oto powstała płyta na której znalazł się utwór „Gold”, który w zremiksowanej przez Thomasa Jacka wersji podbija listy przebojów.

https://www.facebook.com/gabrielriosofficial    

Garbanotas Bosistas to czwórka muzyków z Wilna grająca psychodelicznego rocka. Ich twórczość jest najlepszym dowodem na to, że wieczne kolory miłości, pokój i rock’n’roll mogą znaleźć swoje miejsce na dzisiejszej scenie muzycznej krajów bałtyckich. Według zespołu muzyka jest językiem samym w sobie i zamiast o niej mówić, trzeba jej po prostu doświadczać grając lub słuchając. I choć Garbanotas Bosistas to ludzie o różnych gustach muzycznych, z różnymi punktami widzenia i różnymi celami, to wspólnie tworzą niezwykłą i zachwycającą muzykę.

https://www.facebook.com/garbanotasbosistas  

.K pod tym pseudonimem kryje się białoruski człowiek z gitarą, Jauhien Kuczmiejna. Solo, a w zasadzie w duecie, ze swoją gitarą po przejściach, tworzy swój mikroświat – dość introwertyczny, niepokojący, ale wciągający. Przed publicznością występuje od 3 lat i w tym czasie nagrał dwa albumy „OK” i „Unison”. Dopiero ten drugi jednak spowodował, że .K zaistniał w szerszej świadomości, nie tylko słuchaczy, ale i krytyków. Płyta „Unison” zamknęła 10 najlepszych albumów 2014 w rankingu portalu experty.by, zarówno głosami białoruskich krytyków, jak również według krytyków z krajów ościennych.

http://34mag.net/piarshak/post/unison/  

JÓGA – młody polski duet,  uwielbia Björk, zna się od piaskownicy i pochodzi ze Śląska. Rafał Skowroński (wokal, teksty, muzyka) i Kamil Łukasiuk (gitara, muzyka) czarują islandzkimi dźwiękami w Polsce, a pod wrażeniem ich występu był nawet Low Roar. W październiku ubiegłego roku miała miejsca premiera pierwszej EPki zespołu – „Skin”.

https://www.facebook.com/jogamusic  

Sister Wood – perkusisty Łukasza Moskala w Polsce nikomu nie trzeba przedstawiać – jego gra napędza m.in. Zakopower i solowy skład Nosowskiej. Siostry Sarah i Rachel Wood od dekady zdobywają doświadczenie na brytyjskiej scenie. Połączył ich Londyn i miłość do podobnych brzmień: melodyjnych, lecz ambitnych, poszukujących, ale ujmujących. Koncertowo mocne bębny znakomicie uzupełniają grę klawiszy i skrzypiec. Pełne przestrzeni dźwięki dopełniają wokale sióstr Wood. Za pierwszy singiel „Under Covers” zespół został nominowany do nagrody Fryderyka 2015 w kategorii Debiut Roku.

https://www.facebook.com/SISTERWOODOFFICIAL  

Nathalie And The Loners to solowy projekt pochodzącej z Białegostoku Natalii Fiedorczuk, posiadaczki jednego z najbardziej intrygujących kobiecych wokali w polskiej alternatywie. Muzyka Nathalie And The Loners to delikatne harmonie, prowadzone przez ciepły i przejmujący wokal Natalii. To oddech od pióropuszy na głowie i ukłon w stronę wrażliwości i melodii. Koncert Nathalie And The Loners otworzy tegoroczną edycję Halfway Festival Białystok 2015.

https://www.facebook.com/nathalieandtheloners

Oly. to 20-letnia singer-songwriterka o charakterystycznym głosie i niezwykle dojrzałej melodyce. Pochodzi z Nałęczowa, studiuje w Warszawie. Jest muzycznym samoukiem obdarzonym nieprzeciętną wrażliwością i talentem kompozytorskim, które uderzają od pierwszych dźwięków. Zadebiutowała gościnnym występem w piosence Fismolla „The Healing”, która ukazała się w sierpniu 2014 na kompilacji Tunnel Vision vol.1: Slow Burning, wydawanej przez wytwórnię Nextpop. Piosenki Oly. to niebanalne opowiadania, każda zawiera historię i oryginalny pomysł na jej opowiedzenie. Powstają przy akompaniamencie niewielkich instrumentów – ukulele i kalimby, na których Oly. gra również na koncertach.

https://www.facebook.com/olyofficial

Zostaw Komentarz