SO!MUSIC

NOWA STRONA MUZYKI

Klipy Opener Festival

The Dumplings – najgłośniejszy debiut 2014! Premiera singla “Mewy”!


Ona pisze teksty i śpiewa, on komponuje. Duet muzyczny The Dumplings to dwójka nastolatków – Justyna Święs i Jakub Karaś. Młodzi, zdolni i dojrzali. 

Młodzi muzycy pochodzą z Zabrza. Poznali się na szkolnym konkursie muzycznym, zagrali kilka coverów, ale tak naprawdę jako The Dumplings tworzą od roku.

Muzykę która ich inspiruje wymieniają jednym tchem: Jamie T, Arctic Monkeys, Holy Ghost, AlunaGeorge, Crystal Castles, Twin Shadow, Moderat, Yann Tiersen. Jak sami przyznają, słuchają bardzo dużo, różnorodnej muzyki, to z niej czerpią inspiracje. Sami piszą teksty, sami komponują i grają na instrumentach, nie boją się eksperymentować i bawić muzyką. To co grają określają jako szeroko pojętą elektroniczną alternatywę i jak zapewniają, jeszcze przez jakiś czas na pewno się to nie zmieni.

Dziś wraz z zapowiedzią terminu wydania swojego debiutanckiego krążka (maj 2014), zespół zaprezentował pierwszy singiel promujący ten album. Jest to utwór “Mewy”.

Ale skąd się wziął zespół The Dumplings?
Zaczęło się we wrześniu zeszłego roku od występu w programie “20m2 Łukasza”, do którego sami napisali z prośbą o recenzje muzyki którą tworzą. To tam zostali zauważeni, dzięki czemu w październiku zagrali swój pierwszy koncert na żywo przed większą publicznością Warsaw Fashion Weekend. Teraz są tuż przed wydaniem swojej debiutanckiej płyty o której głośno jest już od miesięcy i z ogromnym powodzeniem koncertują w całym kraju.

Jednym z fenomenów The Dumplings jest fakt, że zaledwie w pół roku udało im się osiągnąć więcej niż innym młodym artystom w Polsce, którym przez lata nie udaje się wybić. W kilka miesięcy z gwiazd szkolnych akademii, stali się jednym z najgorętszych debiutów kraju nad Wisłą. Dziś koncerty tego młodego duetu wyprzedają się jak świeże bułeczki, ich muzyka znalazła się na soundtracku do filmu Facet (Nie)potrzebny Od Zaraz, dziennikarze muzyczni prześcigają się w wychwalaniu ich talentu, latem zagrają na największym festiwalu w Polsce – Open’erze… i to wszystko jeszcze przed pierwszym krążkiem!

Jak mówili w jednym z wywiadów:
– Internet jest teraz potęgą, więc teoretycznie artyści mają mniej problemów z dotarciem do odbiorcy. Tyle że w sieci jest tak dużo dobrej muzyki, że trudno się przebić. Zdajemy sobie sprawę, że mieliśmy dużo szczęścia, bo nasze utwory bardzo szybko trafiły do ludzi i to, co się dzieje wokół nas przez ostatnie miesiące, to rzeczywiście jest szaleństwo. Z drugiej jednak strony, czujemy coraz większą presję. Na szczęście to nas mobilizuje –

The Dumplings to duet, który porusza talentem i skromnością. Mają zaledwie po 18 lat, a już należą do czołówki polskich odkryć muzycznych, gdyż w ciągu ostatnich miesięcy potrafili stworzyć niebywałą atmosferę wokół siebie dzięki rewelacyjnemu materiałowi, który w mgnieniu oka rozpowszechnił się w sieci. Jeśli uda im się utrzymać ten trend, jeśli płyta, która wychodzi w maju dotrzyma tempa demówce, którą wpuścili do sieci, wierzę, że mają spore szansę, by podbić nie tylko nasz rynek muzyczny, ale przedostać się z nią szerzej w świat.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ